„Dosyć słów, teraz czyny!” Będzie kolejny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Szczecinie

Młodzi ludzie na całym świecie 29 listopada br. po raz kolejny będą protestować przeciwko działaniom prowadzącym do zmian klimatycznych. W Szczecinie zaplanowano marsz spod Urzędu Miasta pod Urząd Wojewódzki.

Listopadowy strajk jest kontynuacją działań realizowanych w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, którego pomysłodawczynią jest 16-letnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg. Wcześniej ogólnoświatowe strajki młodzieży (również w Szczecinie) miały miejsce 15 marca24 maja 20 września br.

Szczeciński Młodzieżowy Strajk Klimatyczny rozpocznie się 29 listopada o godz. 12.00. Młodzi ludzie przemaszerują spod Urzędu Miasta (Plac Armii Krajowej) pod Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki (Wały Chrobrego) pod hasłem „Dosyć słów, teraz czyny!”, bo chcą pokazać, że będą patrzeć politykom na ręce.

„Kryzys klimatyczny musi być priorytetem parlamentu, bez względu na jego skład – z tego powodu, nawet świeżo po wyborach, oczekujemy od jego nowych członków natychmiastowych i zdecydowanych działań. Po wrześniowej mobilizacji praktycznie wszystkie partie tworzące nowy parlament podpisały nasze postulaty, jednocześnie zobowiązując się do ich realizacji. Tak jak zapowiadaliśmy – nie wystarczą nam obietnice i puste słowa. Będziemy naciskać na tych, którzy zdecydowali się nas reprezentować, dopóki słowa nie będą odzwierciedlone w działaniu” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku.

Organizatorzy zwracają uwagę, że Polska, będąc jednym z największych trucicieli w Europie, wciąż nie ma wystarczająco ambitnych planów na wyzerowanie emisji gazów cieplarnianych.

Data strajku zbiega się z dniem wielkich wyprzedaży w sklepach – Black Friday, który dla protestujących jest symbolem destrukcyjnej działalności człowieka, która skupia się na osiągnięciu jak największego zysku w jak najkrótszym czasie (produkcja przemysłowa przyczynia się do emisji ogromnej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery). „Niestety odmówienie udziału w tym dniu nie rozwiąże kryzysu, z którym się mierzymy. Potrzebne są zmiany na poziomie systemowym, dlatego najlepsze, co możecie zrobić, to przyjść na protest” – zachęcają organizatorzy strajku.

Tydzień po proteście (6 grudnia br.) odbędzie się kolejny szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie, na który najprawdopodobniej uda się dotrzeć Grecie Thunberg. Przebywająca w USA liderka ogólnoświatowego ruchu społecznego ze względu na ekologię nie podróżuje samolotami, ale otrzymała propozycję popłynięcia do Europy katamaranem La Vagabonde. Strajkująca młodzież ze Szczecina ma nadzieję, że ten szczyt zaowocuje nie tylko kolejnymi międzynarodowymi umowami, ale również konkretnymi działaniami polityków.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny listopad 2019
Fot. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Szczecin

Jakie są postulaty protestujących?

Strajkujący żądają prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Wzywają polski parlament, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego oraz powołał niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Młodzież domaga się również zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Chcą też podjęcia kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz oczekują od mediów wzięcia odpowiedzialności za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.

Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl