Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie

13:00
organy festiwal

plakat_festiwal_organowy_2016.jpg

Katedralne organy to instrument o niespotykanym brzmieniu, konstrukcji i możliwościach.

Muzyka od wieków rozbrzmiewała w Katedrze Szczecińskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy.

Ideą, która przyświeca organizatorowi Festiwalu jest podtrzymywanie tej wielowiekowej tradycji. Wakacyjny okres organizacji Festiwalu oraz usytuowanie Katedry zachęca mieszkańców, a także turystów odwiedzających latem Szczecin, do licznego uczestnictwa w koncertach, a prezentowana na nich muzyka organowa, symfoniczna czy chóralna w wirtuozowskich wykonaniach daje możliwość obcowania z kulturą wysoką.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej staje się znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej oraz za wschodnią granicą.

Organizatorzy pragną zaprezentować muzykę organową w ciekawy i oryginalny sposób zapraszając na festiwal wybitnych artystów różnych narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze. W efekcie paleta brzmień instrumentu w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami organistów daje najwyższą wartość muzyczną.

Wszystkie festiwalowe koncerty odbywać się będą tradycyjnie w sobotnie wieczory o godz. 20 od 25 czerwca do 27 sierpnia 2016 r.

 

Więcej informacji na stronie: www.festiwalkatedra.pl

 

Szczegółowy program IX Międzynarodowego Festiwalu Organowego


Sobota, 02.07

Wykonawcy:

Balázs Szabó /Węgry/ – organy

Duet Arpetto:

Agnieszka Prosowska-Iwicka – flet

Barbara Witkowska – harfa

W programie:

Ferenc Liszt (1811-1886) opr. A. Winterberger

– Preludium Weinen, Klagen, sorgen, Zagen S. 179

– Ave maris stella S. 34

Benedetto Marcello (1686-1739) – Sonata F-dur op.2 nr 1

Antonio Vivaldi (1678-1741) – Sonata d-moll (w oryg. b-moll) RV36

Christoph Willibald Gluck (1714-1787) – Menuet i Taniec błogosławionych duchów z opery Orfeusz i Eurydyka

Max Reger (1873-1916) – Fantazja chorałowa Halleluja, Gott zu loben bleibe meine Seelenfreud op. 52 nr 3

Domenico Scarlatti (1685-1757) – Sonata e-moll K.81

Georg Friedrich Händel (1685-1759) – Passacaglia na harfę solo

Marin de Marais (1656-1728) – Les Folies d’Espagne

 

Sobota, 09.07

Wykonawcy:

Franz Danksagmüller /Austria/ – organy

Chór chłopięcy Clifton College Choir /Republika Południowej Afryki/

Gérard’ Du Toit – dyrygent

W programie:

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium chorałowe Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645

Franz Danksagmüller (1969) – Improwizacja

Max Reger (1873-1916) – Fantazja chorałowa Wie schön leucht uns der Morgenstern

Anonim opr. G. du Toit – Non nobis Domine

Albert Hay Malotte (1895-1964) – The Lord’s prayer

Andreas Maack – Abendfreden

Anonim opr. G. du Toit – Obi -yo-yo

Anonim opr. F. Khumalo – Plea for Africa

Alessandro Stradella (1639-1682) – Piéta Signore

César Franck (1822-1890) – Panis angelicus

African-American Spiritual – Over my Head

Leonard Cohen (1934) – Halleluja

 

Sobota, 16.07

Wykonawcy:

Marek Stefański – organy

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna

Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce

Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent

W programie:

Gustav Adolf Merkel (1827-1885) – Grosse Fantasie d-moll op. 113

Feliks Nowowiejski (1877-1946) –

II Symfonia organowa g-moll op. 45

Ludwig van Beethoven (1770-1827) – V Symfonia c-moll op. 67

Henryk Wieniawski (1835-1880) – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22

Allegro moderato

Romance: Andante non troppo

Allegro con fuoco – Allegro moderato (à la Zingara)


Sobota, 30.07

Wykonawcy:

Jiyang Kim-Barthen /Korea Płd./ – organy

Męski Zespół Wokalny kalophonia /Ukraina/

W programie:

Johannes Brahms(1833-1897) – Preludium i fuga g-moll

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – V Sonata C-dur BWV 529

Z Irmolohionów Lwowskich (1600 i 1609)

– Troparion 8 tonu z jutrzni na Wielki Czwartek Jegda slawnyje uczenyce
– Da isprawytsia mołytwa moja
– Jektenia błagalna Jedyn Swiat

Greckie śpiewy liturgiczne

– Dostojno jest’
– Pieśń cherubinów

Trzy greckie śpiewy z Podkarpackich klasztorów w opracowaniu Romana Stelmaszczuka

– I parphoenos symeron
– O pephany symeron

– Alleluja (ze Skytu Maniawskiego)

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – IV Sonata B-dur op. 65

  • Allegro con brio
  • Andante religioso
  • Allegretto
  • Allegro maestoso e vivace

Dwa śpiewy wielogłosowe z Ławry Kijowsko-Peczerskiej

– Swietilen Razbojnika blogorazumnago
– Kondakion Wzbrannoj wojewodie

Dmytro Bortniański(1751-1825) – Slawa… Jedynorodnyj Synie -na chór trzygłosowy

Artem Wedel(1767-1808)

– Psalm 1 Błażen muż
– Da ispołniatsia usta nasza
– Pokajanija otwierzi mi dwieri

 

Sobota, 06.08

Wykonawcy:

Michael grill /Niemcy/ – organy

Preussisches Orchester Prenzlau /Niemcy/

Eugeniusz kus – dyrygent

W programie:

Carl Adolf Lorenz (1837-1923) – Andante op. 31

Carl Loewe (1796-1869) – Z cyklu 20 przygrywek chorałowych:

  • 1. Ach, was soll ich Sünder machen
  • 2. Mach’s mit mir, Gott, nach deiner Güt
  • 3. O Gott, du frommer Gott

Carl Loewe – Kwartet smyczkowy G-dur op. 24 nr 1

Otto Manasse(1866-1942) – Fantazja na temat chorału Jerusalem, du hochgebaute Stadt

Marek Jasiński (1949-2010) – Elegia

 

Sobota, 13.08

Wykonawcy:

Gordon Mansell /Kanada/ – organy

Bałtycki Kwintet Dęty:

Zbigniew kaliciński – róg

Ewa Naczk-Jankowska – fagot

Agnieszka Respondek – flet

Karol Respondek – klarnet

Marietta Stefaniak – obój

W programie:

Jehan Alain(1911- 1940) – Litanies JA 119

Nicholas Jackson(1934) – Four Images:

  • Invocation
  • Exultation
  • Elevation
  • Toccata

Wolfgang Amadeus Mozart(1756-1791)

– Kwintet g-moll KV 516

  • I. Allegro
  • III. Adagio ma non troppo
  • IV. Adagio – Allegro

Victor Togni(1935-1965)

– Five Liturgical Inventions:

  • Jesu Dulcis – Verbum Supernum
  • Ave Maria
  • Adoro te Devote
  • Laudate Dominum
  • Alleluia

Piotr Czajkowski(1840-1893) – Z cyklu Pory roku op. 37

 

Sobota, 20.08

Wykonawcy:

Roman Perucki – organy

Maria Perucka – skrzypce

W programie:

Max Reger (1873-1916)- Fantazja chorałowa Halleluja, Gott zu loben bleibe meine Seelenfreud

Janusz Bielecki(1962)(opr. T. Kassak) – Passacaglia per Violino e Organe

Mieczysław Surzyński(1866-1924) – Wariacje na temat Kto się w opiekę

Johann Sebastian Bach(1685-1750) – I sonata g-moll na skrzypce solo BWV 1001 I. Adagio

Joseph Rheinberger (1839-1901) – 6 utworów na skrzypce i organy op.150

  • Thema mit Veränderungen
  • Abendlied
  • Gigue
  • Pastorale
  • Elegie
  • Ouvertüre

 

Sobota, 27.08

Wykonawcy:

Józef Serafin – organy

Chór Męski Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego

Jacek Kraszewski – dyrygent

W programie:

Feliks Nowowiejski(1877-1946) – VI Symfonia a-moll op. 45:

I. Preludio

III. Regina Angelorum

Dietrich Buxtehude(1637-1707) – Preludium i fuga e-moll BuxWV 142

Grigorij Lwowski(1830-1894) – Błażenni, jaże izbrał

Nikołaj Kiedrow(1871-1940) – Otcze nasz

Pawieł Czesnokow(1877-1944) – Miłost’ mira op. 27 nr 6

Petro Honczarow(1888-1970) – Kriestu Twojemu

Nikołaj Gołowanow(1891-1953) – Cheruwimskaja piesn

Max Reger(1873-1916) – Melodia z cyklu 12 utworów na organy op. 59

Louis Alfred James Lefebure-Wely(1817-1869) – Marsz Es-dur

Piotr Jańczak (1972)- Agnus Dei

Paolo Ugoletti (1956) – Dum medium silentium

Michael McGlynn (1964)

Robert Powell(1932)

– Victimae
– Non nobis Domine

 

Źródło: Organizator