Stowarzyszenie Chowaniec ogłosiło laureatów konkursu „Szczecin z dreszczykiem”. Uczestnicy mogli zgłaszać zarówno prace literackie, jak i graficzne. Autorzy wyróżnionych tekstów doczekali się również publikacji swoich konkursowych zgłoszeń w formie audiobooka.
– Tegoroczne prace literackie obfitowały w dużą ilość groteski, czarnego humoru czy komizmu sensu stricte. Wiele nadesłanych opowiadań z przymrużeniem oka traktowało nasze miejskie legendy, dopisywało nowe interpretacje do starych faktów lub przedstawiało Szczecin w krzywym zwierciadle, co było niezwykle interesujące. Również w tym roku wiele prac odsłoniło przed naszymi oczami dawno zapomniane lub uznawane za nieatrakcyjne dzielnice. – organizatorzy podsumowali literacką część konkursu.
Wyróżnieni autorzy tekstów literackich:
- 1 miejsce – Maciej Przybysz „Refult”
- 2 miejsce – Anna Gąsiorowska „Jedenaste nie podglądaj”
- 2 miejsce – Anna Gąsiorowska „Kaduk z Gocławia”
- 3 miejsce – Agnieszka Pawłowska „Nowe życie”
- Wyróżnienie – Tomasz Dąbrowski „Paprykarz Mocno Szczeciński”
- Wyróżnienie – Amelia Kordaszewska „Zjawa”
- Wyróżnienie – Anna Zborowska „Kamień w wodę”
– Prac graficznych w tym roku było stosunkowo mało, lecz ilość wynagrodzono jakością. Artyści i artystki w tym roku sięgnęli po bardziej tradycyjne formy sztuk plastycznych, porzucając fotografię na rzecz ołówków, kredek czy pisaków. Ten obrót spraw bardzo ucieszył nasze jury, które postanowiło docenić prace, w których widać warsztat, pracę i pomysł. Widać niesłabnąca popularność motywów słowiańskich w graficznej interpretacji Szczecina, zaś dźwigozaury osiągnęły już status kultowych i jedynych w swoim rodzaju. Plastyczki i plastycy zakochali się w tych żelaznych żurawiach i możliwościach, jakie daje ich ożywienie. – tak z kolei podsumowano część graficzną konkursu.
Wyróżnieni autorzy grafik:
- 1 miejsce – Barbara Chełstowska „Gdy nikt nie spogląda na Wzgórze Trygława”
- 2 miejsce – Tomasz Panek „Dźwigozmarły”
- 3 miejsce – Maja Żądłowska „Plac Orła”
- Wyróżnienie – Igor Pawłowski „Selfie z duchem”
Lista laureatów wraz z prezentacją wyróżnionych prac dostępna TUTAJ.
Wyróżnione teksty w formie audiobooka
Maciej Przybysz i jego „Refulat” – opowiadanie, które zdobyło pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie „Szczecin z Dreszczykiem literacko”. Swojego głosu użyczył Adrian Kopp, a za reżyserię i montaż odpowiada Marcel Mroczek.
Agnieszka Pawłowska i jej „Nowe życie” – opowiadanie, które zdobyło trzecie miejsce w tegorocznym konkursie „Szczecin z Dreszczykiem literacko”. Swojego głosu użyczyła Agnieszka Szydłowska, a za reżyserię i montaż odpowiada Marcel Mroczek.
Anna Gąsiorowska i jej „Jedenaste nie podglądaj” – opowiadanie, które zdobyło drugie miejsce w tegorocznym konkursie „Szczecin z Dreszczykiem literacko”. Swojego głosu użyczył Marcel Mroczek, a za reżyserię i montaż odpowiadał również Marcel Mroczek.
Anna Gąsiorowska i jej drugie opowiadanie „Kaduk z Gocławia” – opowiadanie, które zdobyło drugie miejsce w tegorocznym konkursie „Szczecin z Dreszczykiem literacko”. Swojego głosu użyczyła Weronika Witkowska, a za reżyserię i montaż odpowiadał Marcel Mroczek.
Audiobooki są częścią projektu „V Szczecińskie Spotkanie z Dreszczykiem” który jest współfinansowany ze środków miasta Szczecin w ramach mikroDOTACJI 2023.
Portal Infoludek.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl