Aż 98,9 proc. polskich rzek jest w złym stanie. Czy będą kolejne katastrofy rzeczne i czy jesteśmy na nie gotowi? Niestety nie. Interwencyjny, skuteczny monitoring wód w Polsce praktycznie nie istnieje.
Nikt nie chce „drugiej Odry”
Scenariusz kolejnej katastrofy na Odrze jest prawdopodobny. Nic nie zrobiono od 2022 roku, gdy w Odrze umierały zwierzęta. Do rzek ciągle odprowadza się ścieki i zasolone wody pokopalniane. Gdy, tak samo, jak w 2022 roku, doda się do tego wysokie temperatury i niski stan wód, to do katastrofy może dojść ponownie. Zagrożenie odnosi się nie tylko do Odry. Chodzi o wszystkie rzeki, do których wrzuca się mniej lub bardziej legalne zanieczyszczenia.
Czy wiesz, w czym się kąpiesz?
W ostatnim czasie polskie władze usunęły obowiązek monitorowania części parametrów wody w rzekach, które są ważne dla oceny ich kondycji (katastrofa w Odrze bardzo boleśnie pokazała, jak to się kończy). Nawet po katastrofie nie zmniejszono ilości soli i zanieczyszczeń wpływających do rzeki, nie przeprowadzono zmian w systemie kontroli. Do Odry wciąż dostają się ogromne ilości zanieczyszczeń!
Woda to krew Ziemi…
… a rzeki to jej żyły. Rzeka, która płynie sobie swoim biegiem, nie jest oddzielana sztucznymi barierami, ma naturalne zdolności do samooczyszczania. Im więcej hydrotechnicznych inwestycji na rzece, tym szybciej traci ona swoją odporność i przestaje radzić sobie z nadmiarem zanieczyszczeń. Rzeki w Polsce często są zatrute.
Przykładem inwestycji z powodu której jest niszczona nie tylko przyroda, ale także miejsca wypoczynku i rekreacji, jest wybudowanie stopnia wodnego Malczyce na Odrze. Wysychają jedne z najcenniejszych w Europie lasów łęgowych. Wysycha położony w okolicy Lubiąża rezerwat przyrody „Odrzyska”. Opowiada o tym mieszkający nad Odrą muzyk Michał Zygmunt.
Razem ODRAtujmy rzeki!
Próby przekonania rządzących do zmiany zarządzania rzekami nie przyniosły rezultatu. Potrzebny jest jak najszybszy plan rewitalizacji Odry i przywrócenia jej stanu przyrodniczego przynajmniej do stanu sprzed skażeniem.
Plan na rzeki, nie na ścieki! – Wspólnie zabierzmy głos w sprawie Odry: www.manifest.wwf.pl
O WWF
WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska, której misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa.
/Źródło: WWF Polska/