Na Dziennym Oddziale Rehabilitacyjnym szpitala „Zdroje” w Szczecinie realizowany jest program fizjoterapii dla osób po przebyciu COVID-19, dzięki któremu pacjenci wracają do pełni sił. Terapię usprawniającą, która trwała 6 tygodni kończy właśnie pierwsza pacjentka.
Relacje ozdrowieńców
Pani Celina w marcu przeszła COVID-19, a walka z wirusem trwała trzy tygodnie. Niestety, choroba pozostawiła po sobie powikłania, które uniemożliwiały normalne funkcjonowanie. To właśnie ona jest pierwszą pacjentką Dziennego Oddziału Rehabilitacyjnego w szpitalu „Zdroje”. Właśnie rozpoczyna ostatni etap sześciotygodniowej terapii. Jak podkreśla, efekty fizjoterapii są doskonałe. Ustał uporczywy kaszel, przywrócony został komfort oddychania. Co więcej, cofnięte zostały zaburzenia równowagi, dzięki czemu Pani Celina odzyskała łatwość w poruszaniu się.
Kolejną pacjentką jest Pani Agnieszka. W jej przypadku COVID-19 wymagał hospitalizacji w szpitalu jednoimiennym. Wówczas przełomem w leczeniu, okazało się podanie osocza ozdrowieńców. Niestety, wirus pozostawił po sobie powikłania. Dzisiaj, po zaledwie dwóch tygodniach rehabilitacji, pierwszy raz od czasu zachorowania bez zatrzymywania się weszła na drugie piętro budynku, co uznaje za ogromny sukces.
Fizjoterapia w szpitalu „Zdroje”
Najczęściej wymieniane po koronawirusie powikłania, to duszność, kaszel, zmęczenie, osłabienie, nietolerancja wysiłku, ból mięśni, stawów, zaburzenia równowagi czy ból głowy. Występują one nie tylko u seniorów, ale także u osób zdrowych i młodych. Właśnie dlatego tak ważny jest proces rehabilitacyjny, by odzyskać pełne zdrowie.
Jak tłumaczy lek. Barbara Zawisza-Lemińska kierująca Dziennym Oddziałem Rehabilitacyjnym w szpitalu „Zdroje” w Szczecinie: „Rehabilitacja to kontynuacja leczenia powikłań pocovidowych. Wzmacnia osłabiony po chorobie organizm, poprawia wydolność krążeniową i oddechową, a także usprawnia narząd ruchu. Ponadto, korzystnie wpływa na psychikę i sprawność intelektualną, a to niezmiernie istotne w procesie zdrowienia. Dzięki usprawnianiu, pacjenci szybciej wracają do codziennej aktywności domowej, zawodowej i społecznej. Uczą się wypracowywać zdrowe nawyki, które, na co liczymy – pozostaną z nimi na dłużej.”
Program finansowany jest ze środków NFZ. Obejmuje trwający 6 tygodni cykl, w ramach którego odbywa się minimum 18 wizyt, które ustalane są z każdym pacjentem indywidualnie. Warunkiem udziału w programie jest rozpoczęcie rehabilitacji w ciągu 6 miesięcy od zakończenia leczenia zakażenia SARS-CoV-2. Ponadto, pacjent musi mieć skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego – może nim być zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista.
W programie fizjoterapii dla ozdrowieńców realizowany jest trening fizyczny (tzw. kinezyterapia) oraz edukacja w zakresie samodzielnego radzenia sobie z objawami związanymi z przebyciem COVID-19. Jak potwierdza dr Barbara Zawisza-Lemińska: „Edukacja ta ma zwiększyć świadomość na temat powikłań, ale przede wszystkim ma nauczyć pacjentów sposobów radzenia sobie z nimi tak, by maksymalnie ograniczyć ich wpływ na codzienne funkcjonowanie. Podczas spotkań pacjenci dostają wytyczne, jak przy obecnym stanie zdrowia odpowiednio planować swoją aktywność fizyczną, aby osiągnąć możliwie najlepsze efekty. Rehabilitanci wyjaśniają, jakie ćwiczenia należy wykonywać, jak często i z jakim obciążeniem. Przykłady naszych chorych najlepiej pokazują, jak owocne może być połączenie kinezyterapii prowadzonej pod okiem doświadczonych rehabilitantów z ćwiczeniami wykonywanymi samodzielnie w domu.”
Osoby, które chciałyby wziąć udział w programie rehabilitacyjnym po COVID-19 w Szpitalu „Zdroje”, mogą uzyskać szczegółowe informacje na Dziennym Oddziale Rehabilitacyjnym oraz pod nr tel. 918806459.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl