Olga Tokarczuk przekazała Medal Noblowski na aukcję WOŚP

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk przekazała na aukcję charytatywną WOŚP pierwszą z trzech przysługujących jej replik nagrody. 

Zaprojektowany przez Erika Lindberga pozłacany medal Olga Tokarczuk odebrała 10 grudnia br. z rąk Króla Szwecji. Na awersie nagrody widnieje profil Alfreda Nobla wraz z datami jego urodzenia i śmierci zapisanymi cyframi rzymskimi. Natomiast na rewersie przedstawiony został siedzący pod wawrzynem młody mężczyzna, który słucha i spisuje pieśń Muzy. Umieszczono tam również pochodzącą z „Eneidy” Wergiliusza inskrypcję „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes” (Pozwól nam ulepszyć życie poprzez sztukę).

Olga Tokarczuk przekazała replikę nagrody Jurkowi Owsiakowi wczoraj wieczorem, podczas odwiedzin w Fundacji WOŚP. „Pozłacany, pięknie wykonany medal z podobizną Alfreda Nobla. Na rewersie muza literatury, a pod spodem wyraźny, wygrawerowany napis – O. Tokarczuk. To stuprocentowy medal naszej Olgi! Okazuje się, że ma prawo do wykonania trzech replik, srebrnych, dodatkowo pozłacanych. I takie repliki zamówiła, a pierwszą z nich przekazała WOŚP na licytację” – napisał Jurek Owsiak na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w licytacji repliki Medalu Noblowskiego Olgi Tokarczuk, mogą to zrobić TUTAJ. Aukcja trwa do 28 stycznia 2020 roku.

Olga Tokarczuk w Fundacji WOŚP

Olga Tokarczuk w Fundacji WOŚPOlgę przywitaliśmy w drzwiach Fundacji w niedzielę, o godzinie 22:00, tak jak się umawialiśmy. Chociaż gdyby nie dojechała, to też byśmy zrozumieli, bo teraz w jej kalendarzu tornado za tornadem. Ale dojechała, więc ściskamy i dziękujemy Oldze serdecznie! Bez trudu rozpoznałbym ją, gdyby szła zatłoczonym Times Square, po prostu charakterystyczna postać, fryzura, którą zobaczył i poznał cały świat. A teraz wkracza do naszej Fundacji. Od razu zauważyłem, że jeden but z luźnym sznurowadłem. Powolutku wdrapała się na nasze drugie piętro, a ja cały czas patrzę na to sznurowadło – żeby nie doszło do jakiegoś zawirowania! Już między piętrami ustalamy, że zaraz zrobimy herbatę i postaramy się, aby ta wizyta była krótka, bo to jednak późny wieczór i teraz dopiero widać, jak bardzo Olga jest zmęczona. U nas zatrzymujemy się na drugim piętrze, czyli tam, gdzie ze wszystkimi rozmawiamy, filmujemy, fotografujemy. Olga chce nam coś przekazać na licytację 28. Finał WOŚP (http://aukcje.wosp.org.pl/), więc jesteśmy przygotowani, światła zapalone, lekki rozgardiasz. Olga i ja szybkie "zadbanie" o wizerunek i już jesteśmy gotowi, aby nagrać krótki film. Ale zanim to zrobimy, delikatnie pokazuję jej sznurowadło i bez chwili namysłu klękam, wiążę jej czarny, bardzo zgrabny, taki za kostkę bucik, a nawet bym użył słowa – trzewik. I to już w pełni rozluźnia atmosferę, jest mega miło, a Olga dopiero w tym momencie spowodowała, że zaniemówiliśmy i wirowaliśmy we wszechświecie niesamowitych zdarzeń. Otóż Olga wyjęła oficjalną replikę Medalu Noblowskiego Nobel Prize. Pozłacany, pięknie wykonany medal z podobizną Alfreda Nobla. Na rewersie muza literatury, a pod spodem wyraźny, wygrawerowany napis – O. Tokarczuk. To stuprocentowy medal naszej Olgi! Okazuje się, że ma prawo do wykonania trzech replik, srebrnych, dodatkowo pozłacanych. I takie repliki zamówiła, a pierwszą z nich przekazała WOŚP na licytację. Z tego wszystkiego dopiero za trzecim razem nagraliśmy krótką zapowiedź na https://rzeczyodserca.pl/780. Wreszcie mogliśmy napić się gorącej herbaty, którą Dzidzia przygotowała dla Olgi i jej ekipy. Na koniec zdjęcia i jeszcze chwilka na podpisanie naszych prywatnych książek. Aktualnie czytam „Księgi Jakubowe”, a nawet bardziej bym powiedział, że wczytuję się w tę niesamowitą sagę. A teraz już na pierwszej, tytułowej stronie pojawił się piękny wpis dla nas od Olgi. Długo jej nie zatrzymywaliśmy, otuliliśmy ją całą naszą przyjaźnią, odprowadziliśmy do samochodu życząc jej spokoju i jak najpyszniejszego celebrowania wspaniałej nagrody. Zapraszamy do licytacji, ale przede wszystkim zapraszam wszystkich, abyście sięgali po jej książki, abyśmy mogli wszyscy razem cieszyć się poczuciem dumy, że mamy kolejną polską Noblistkę. Licytować możecie tu: https://allegro.pl/oferta/replika-medalu-noblowskiego-olgi-tokarczuk-8780701723 Olga, wielkie dzięki, że znalazłaś chwilkę czasu dla nas, dla Fundacji!

Publiée par Jurek Owsiak sur Lundi 16 décembre 2019

Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl