Organizowany w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Festiwal „40 i 4” odbędzie się 4 listopada br. w Szczecinie. W jego ramach zaplanowano cztery wydarzenia: warsztaty plastyczne dla dzieci, panel dyskusyjny dotyczący tożsamości narodowej i lokalnej, salon poezji oraz spektakl plenerowy „Dziady cz. II”.
Festiwal „40 i 4” to wyjątkowa, międzypokoleniowa impreza, której celem jest pogłębienie dyskusji o tożsamości mieszkańców województwa zachodniopomorskiego (głównie Szczecina), ale także tożsamości narodowej. Skąd nazwa Festiwalu? Organizatorzy wyjaśniają, że „liczba cztery ma symbolizować człowieka oraz pełną osobowość. W tym kontekście symbolizuje Szczecin, świadomy swoich korzeni, historii oraz świadomej społeczności”. Festiwal „40 i 4” odbędzie się 4 listopada br., a wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Warsztaty są skierowane do dzieci w wieku od 7-9 lat, a poprowadzi je Zuzanna Marczak z Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajęcia odbędą się w INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury w godz. 10.00-12.00. Ich uczestnicy (25 osób) zapoznają się z metodą wypukłodruku, polegającej na przygotowaniu specjalnej matrycy (ma symbolizować Szczecin lub ukazywać skojarzenia uczestników warsztatów ze Szczecinem), na której części wypukłe jest później nakładana farba. Powstały w ten sposób kształt będzie odbijany na przygotowanym wcześniej materiale.
Panel dyskusyjny
Panel dyskusyjny, podczas którego zostanie poruszony temat tożsamości narodowej, tożsamości miasta i przyszłości Szczecina, zaplanowano na godz. 13.00 w Zamku Książąt Pomorskich. Poprowadzi go Małgorzata Frymus, a wśród zaproszonych gości są m.in. Ewa Budziach, Inga Iwasiów oraz Agnieszka Gładzik.
Salon poezji
Wieczorem warto wybrać się do Piwnicy Kany, gdzie o godz. 19.00 rozpocznie się Salon Poezji. Wiersze szczecińskich artystów będą czytali zaproszeni aktorzy (zarówno profesjonalni, jak i amatorzy).
Spektakl plenerowy „Dziady cz. II”
Głównym wydarzeniem Festiwalu „40 i 4” będzie spektakl plenerowy „Dziady cz. II” na Cmentarzu Centralnym (przed Kaplicą Główną). Widowisko rozpocznie się o godzinie 16.00 i potrwa godzinę. Ma on wymiar międzypokoleniowy, bo wystąpią w nim dzieci, młodzież licealna, studenci, zawodowi aktorzy i muzycy w wieku od 9 do ponad 80 lat. W trakcie przedstawienia na telebimie będą wyświetlane mini filmy. Czego możemy się spodziewać po tej nietypowej inscenizacji słynnego dzieła Mickiewicza? Według organizatorów „spektakl podejmie próbę zobrazowania człowieczeństwa w XXI wieku”.
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Port Szczecin.
Portal Infoludek.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl