W 2024 roku w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie liczba przeszczepów nerek wzrosła do 55, z czego 9 pochodziło od żywych dawców, co czyni ten ośrodek jednym z wiodących w Polsce.
Koordynator transplantacyjny Michał Witkowski podkreśla, że od początku programu przeszczepiono tam 1432 nerki, w tym 58 od żywych dawców. Wzrost liczby przeszczepów od żywych dawców jest zauważalny – w 2023 roku z 49 przeszczepionych nerek, 12 pochodziło od żywych dawców.
Specjaliści, jak prof. Marek Myślak, kierujący oddziałem nefrologii i transplantacji nerek, zwracają uwagę na rosnącą rolę przeszczepów od żywych dawców, które stają się coraz bardziej rutynową praktyką w ośrodku. Jednak mimo tych sukcesów, świadomość społeczna w zakresie możliwości oddania narządów przez żywych dawców wciąż jest zbyt niska.
Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, obchodzony 26 października, to okazja do promowania idei dawstwa narządów, zarówno od żywych dawców, jak i po śmierci. Jak podkreśla dr Marta Gryczman, dawca nie musi być spokrewniony z biorcą, co zwiększa możliwości ratowania życia dzięki transplantacjom.
„Z jedną nerką można żyć. W tym momencie z jedną nerką żyje dawca, z jedną nerką żyje biorca. Oni obydwoje pozostają pod ścisłą naszą opieką i obydwoje wracają do normalnego funkcjonowania” – przekazała koordynator medyczny programu dawstwa osób żywych w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie dr Marta Gryczman.
W 2024 roku szpital wykonał łącznie 118 przeszczepów, z czego najwięcej to przeszczepy wątroby (61) i nerek (55).
Czytaj więcej tutaj
Zobacz także:
Szpital Wojewódzki w Szczecinie wykonuje najwięcej przeszczepień w Polsce
/Źródło: SPWSZ w Szczecinie/