Szpital Wojewódzki w Szczecinie zakupił nowoczesny sprzęt do biopsji fuzyjnej prostaty o wartości ponad 600 tys. zł. Ten innowacyjny aparat umożliwi pacjentom podejrzanym o raka gruczołu krokowego dostęp do precyzyjnej, wiarygodnej diagnostyki, która pozwoli potwierdzić lub wykluczyć chorobę szybko, bezpiecznie i bez bólu.
Aparat ten będzie służyć pacjentom z regionu, którzy odwiedzają poradnię urologiczną w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie w celu diagnozy nowotworu prostaty.
Diagnostyka raka prostaty obejmuje kilka etapów, w tym badanie poziomu PSA we krwi, rezonans magnetyczny oraz biopsję. To właśnie ta ostatnia dostarcza informacji, czy pacjent jest dotknięty nowotworem i jakie są możliwości leczenia – wyjaśnia dr hab. n. med. Artur Lemiński, kierownik oddziału urologii w szpitalu przy ul. Arkońskiej.
Biopsja fuzyjna to nowoczesna i coraz bardziej popularna metoda, która umożliwia precyzyjne zlokalizowanie i pobranie próbek zmienionych chorobowo tkanek prostaty. To możliwe dzięki połączeniu w czasie rzeczywistym badania ultrasonograficznego wykonywanego przez aparat z wcześniejszymi obrazami rezonansu magnetycznego. Ta fuzja dwóch systemów obrazowych umożliwia dokładne określenie obszaru, z którego pobierane są próbki do badania histopatologicznego przez wykonującego biopsję lekarza.
Wcześniej stosowana biopsja przezodbytnicza wiązała się z istotnym ryzkiem powikłań infekcyjnych przy stosunkowo niskiej dokładności diagnostycznej. To powodowało nierzadko konieczność wielokrotnego powtarzania tej procedury – dodaje dr n. med. Krystian Kaczmarek, urolog ze Szpitala Wojewódzkiego. – Nowy system jest znacznie bezpieczniejszy dla pacjenta i, co ważne, znacznie dokładniejszy. To jak przejście z kompasu na nawigację GPS. Biopsja fuzyjna umożliwia lekarzowi dokładne określenie, skąd pobiera próbki do badań, co wpływa na wiarygodność wyników.
Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga hospitalizacji i jest przeprowadzana w trybie ambulatoryjnym. Decyzję o konieczności przeprowadzenia tego badania podejmuje lekarz urolog na podstawie wyników innych badań, takich jak podwyższony poziom PSA czy nieprawidłowości w badaniu per rectum.
Personel oddziału urologii jest dobrze przeszkolony i posiada duże doświadczenie w wykonywaniu fuzyjnych biopsji prostaty. Samo badanie jest finansowane ze środków publicznych.
Koszt zakupu aparatu wyniósł 623 160,00 zł brutto i został sfinansowany ze środków własnych szpitala.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl