Według statystyk, 1 na 8 kobiet w Polsce zachoruje na raka piersi, jednak profilaktyczne badania mammograficzne wykonuje jedynie 31% kobiet. W Szczecinie, stolicy Pomorza Zachodniego, sytuacja wygląda jeszcze gorzej – tylko 27,5% uprawnionych kobiet decyduje się na badania, co plasuje miasto na ostatnim miejscu w regionie. Odpowiedzią – Kampania „Rak piersi nie ma barw”
W odpowiedzi na te niepokojące dane, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii (ZCO) oraz Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie organizują kampanię społeczną w październiku – miesiącu świadomości raka piersi – mającą na celu przypomnienie o konieczności regularnych badań profilaktycznych.
Kampania „Rak piersi nie ma barw” powstała z inicjatywy chirurgów onkologicznych ZCO, którzy na co dzień stykają się z dramatami pacjentek, które mogłyby być mniejsze, gdyby choroba została wykryta we wczesnym stadium. Wczesna diagnoza daje nawet 80% szans na wyleczenie raka piersi.
Regularne badania mammograficzne mogą uratować życie, wykrywając raka piersi na wczesnym etapie, kiedy jest najbardziej uleczalny – podkreśla dr n med. Rafał Uciński, ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej ZCO – Dbanie o swoje zdrowie, samobadanie piersi i wykonywanie mammografii, to działania, które mają ogromne znaczenie w życiu każdej kobiety.
Bohaterkami kampanii są pacjentki ZCO – 12 odważnych kobiet, które przechodzą lub zakończyły terapię, ale wciąż pozostają pod opieką onkologów. Ich historie są dowodem, że raka piersi można pokonać, a życie po leczeniu może być pełne radości.
– Choroba zmieniła moje podejście do życia – mówi jedna z bohaterek, pani Magda. – Chciałabym, aby ludzie zrozumieli, że z każdej sytuacji można wynieść coś pozytywnego, wszystko jest kwestią zmiany perspektywy, przyjrzenia się temu, co nas spotyka, z dystansem i pokorą. Z całą pewnością należy się badać i być uważnym na to co się dzieje z ciałem. To ono daje nam najcenniejsze informacje. W tym wszystkim niezwykle istotne jest także zadbanie o siebie i pokochanie siebie. Celebrujmy życie, cieszmy się każdym dniem i każdym doświadczeniem.
Wsparcie lokalnych społeczności
Kampanię wsparli szczecińscy sportowcy i kluby sportowe, podkreślając, że rak piersi dotyka wielu osób w ich otoczeniu. Adrian Sikorski, dyrektor ZCO, zaznacza, że dzięki współpracy z różnymi organizacjami oraz wsparciu władz lokalnych, zainteresowanie badaniami w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii wzrasta po takich akcjach nawet o 100%.
Kluczowa rola profilaktyki
Dr Michał Bulsa, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej, zwraca uwagę na pacjentki, które zgłaszają się z zaawansowanym nowotworem, mimo wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych. Kampania ma uświadomić, że nowotwór to nie wyrok i wczesna diagnoza może prowadzić do pełnego wyleczenia. Norbert Szram, specjalista chirurgii onkologicznej, dodaje, że współczesna medycyna oferuje wiele możliwości leczenia, dzięki czemu rak może być tylko jednym z etapów w życiu pacjentki, a nie jego końcem.
– Wszystkim kobietom, które usłyszały diagnozę: rak piersi, chciałbym powiedzieć, żeby się nie bały. Dożyliśmy czasów, kiedy rozpoznanie raka nie kończy życia. Jako lekarze mamy do zaproponowania szeroką gamę sposobów leczenia, możemy pomóc w tym, by diagnoza i leczenie były tylko etapem życia, a nie jego końcem. To dlatego tak ważne jest, by regularnie się badać.
Szczecińskie wydarzenia wspierające kampanię
W ramach kampanii w przestrzeni miejskiej pojawiły się plakaty z hasłem „Dla wszystkich, których kochasz. Dla siebie. Badaj się”. Strona internetowa kampanii (rakpiersiniemabarw.pl) oraz działania w mediach społecznościowych będą aktywne przez cały miesiąc.
15 października w Urzędzie Marszałkowskim odbędzie się wernisaż zdjęć autorstwa Karoliny Tarnawskiej, które będą również częścią kalendarza profilaktycznego na 2025 rok.
Zobacz także:
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl