Co zrobić jeśli, podczas świąt będziemy potrzebowali pomocy medycznej? Które placówki nas przyjmą, a które apteki będą czynne w tym świątecznym okresie? Poniżej kilka ważnych informacji.
Podczas świąt podstawowej pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W dni wolne od pracy są one czynne przez całą dobę. W zależności od stanu zdrowia, konsultacja może mieć formę wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza, teleporady lub wizyty medyka w domu chorego. Jeśli lekarz przyjmujący w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej podejrzewa u swojego pacjenta zakażenie koronawirusem, ma możliwość skierowania go na test wykrywający wirusa SARS-CoV-2.
Test w kierunku koronawirusa
Jeśli istnieje podejrzenie zarażenia koronawirusem można skorzystać z nowej ścieżki zlecenia testów w kierunku COVID-19 – internetowego formularza. Zamieszczona tam ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami, u których potwierdzono COVID-19 oraz objawów, jakie mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Na podstawie udzielonych odpowiedzi, system oceni, czy istnieje ryzyko zarażeniem koronawirusem.
Jeśli okaże się, że trzeba wykonać diagnozujący to test, można zapisać się na wymaz przez internet, wykorzystując profil zaufany albo zamówić rozmowę z konsultantem Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej, który zleci Ci badanie. Formularz zlecający test w kierunki COVID- 19 jest dostępny na stronie internetowej.
Punkty pobrań wymazów
Pacjent skierowany na test wykrywający koronawirusa może go wykonać bezpłatnie w jednym z punktów pobrań wymazów. Będą one czynne również w okresie Świąt Wielkanocnych.
Po zleceniu badania przychodzi sms z systemu eKolejka z informacją kiedy i gdzie należy się zgłosić, aby jak najszybciej wykonać test. Wiadomość z systemu zawiera również link do tzw. Indywidualnej Strony Pacjenta, za pomocą której można zaakceptować lub odrzucić zalecany termin i wyszukać inny wolny termin lub miejsce badania.
Lista punktów pobrań w województwie zachodniopomorskim dostępna jest na stronie internetowej.
Szpitalne Oddziały Ratunkowe
W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Jeśli istnieje podejrzenia, że zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, należy zgłosić swoje objawy przed kontaktem z personelem SOR lub IP.
Adresy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Izb Przyjęć dostępna jest na stronie internetowej.
Pogotowie ratunkowe
W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.
Jeśli istnieje podejrzenie, że zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, należy koniecznie poinformować o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie.
Telefoniczna Informacja Pacjenta
Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pozostają konsultacji Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie szukać najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz jak skontaktować się ze szpitalem.
Lista aptek dyżurnych, która są czynne w czasie świąt dostępna jest TUTAJ.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl