Zespół chirurgiczny ze Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie przeprowadził w czwartek setną operację z użyciem robota da Vinci. System chirurgii robotycznej, który szpital zakupił za 15 mln zł, działa tam od marca 2024 roku.
Najczęściej z jego pomocą operowani są pacjenci z rakiem prostaty, a największe doświadczenie w korzystaniu z robota zdobyli urolodzy, którzy przeszli specjalistyczne szkolenia. Pierwsza operacja z użyciem da Vinci miała miejsce 5 marca 2024 roku, kiedy to 73-letniemu pacjentowi usunięto gruczoł krokowy. Do tej pory wykonano 69 takich operacji, a także 11 cystektomii (usunięcie pęcherza moczowego) oraz 8 resekcji guzów nerek.
Dr hab. Artur Lemiński, który kieruje oddziałem urologii w szpitalu, zwraca uwagę na rosnący zakres oferowanych zabiegów. System robotyczny pozwala na przeprowadzanie operacji urologicznych o wysokim stopniu precyzji, w tym radykalnej prostatektomii, usunięcia pęcherza oraz guzów nerki. Jedną z pacjentek, która przeszła operację z użyciem robota, była Pani Anna, która już dzień po zabiegu czuła się dobrze i była gotowa do opuszczenia szpitala.
Zastosowanie robota da Vinci przyczynia się do szybszego powrotu pacjentów do zdrowia, skracając czas hospitalizacji średnio o 1,5 dnia w porównaniu do operacji laparoskopowych.
– Niebawem rozszerzy się zakres lekarzy urologów, którzy zajmować się będą chirurgią robotową wraz ze mną – dodaje dr hab. Artur Lemiński. – To pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość, bo nowy zespół robotowy oznacza mniejsze zmęczenie pierwszego zespołu, a dla pacjentów jeszcze krótszą kolejkę do tego typu zabiegów w naszym szpitalu. Gdyby pacjent dzisiaj przyszedł z kompletem badań niezbędnych do radykalnej prostatektomii, bylibyśmy w stanie zoperować go jeszcze we wrześniu.
Z robotem da Vinci pracują również chirurdzy zajmujący się leczeniem raka jelita grubego w ramach Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. Do tej pory wykonali 12 operacji, a w planach są kolejne zabiegi.
Zalety operacji z użyciem robota da Vinci
Wśród licznych zalet operacji wykonywanych z pomocą systemu da Vinci wymienia się m.in. lepszą widoczność pola operacyjnego, większy zakres możliwych ruchów ramion robota w porównaniu do ludzkich rąk, większą precyzję, krótszy czas hospitalizacji pacjenta, mniejszą utratę krwi, szybszy powrót do sprawności, minimalizację bólu pooperacyjnego.
Robot da Vinci, zakupiony dzięki funduszom europejskim, stał się kluczowym narzędziem w ratowaniu zdrowia i życia pacjentów. Marszałek województwa, Olgierd Geblewicz, podkreślił, że decyzja o zakupie robota była strzałem w dziesiątkę, a sprzęt pracuje na pełnych obrotach.
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl