Zwiedzanie piwnic Starki

13:50
Fot. Materiały promocyjne organizatora

Kiedy

15.11 - 15.11.2019
godz.: 13:50

Bilety

Bilet: 75 zł

Gdzie

Wejście do Starki
pin Jagiellońska 63/64
Szczecin

Kategorie


Zwiedzanie piwnic Starki

Fot. Materiły promocyjne organizatora

Piętrowe fabryczne budynki z początku XIX w. nie robią wrażenia, znacznie ciekawiej jest pod ziemią. Ceglane korytarze i komory są ogromne, sklepienia niektórych sięgają 7-8 m. Temperatura wynosi ok. 10 stopni, ale wydaje się, że jest znacznie zimniej – to efekt 90-procentowej wilgotności powietrza. Pod komorami i korytarzami, do których zeszliśmy, rozciąga się jeszcze jedna kondygnacja. Schodzimy tam i znajdujemy się prawie 20 m pod powierzchnią. Wszędzie towarzyszy nam kwaśny zapach pleśni pokrywającej ściany , sklepienia i beczki, w których dojrzewa Starka. Są one przeróżne, widziałem nawet beczkę o pojemności 39 tys. litrów. Zmieściłaby się w niej zawartość prawie dwóch cystern kolejowych! Niektóre leżą jedna na drugiej, inne rozstawione są na metalowych półkach, największe stoją na sztorc jedna za drugą.
Szczegóły produkcji Starki to oczywiście tajemnica firmy, ale z grubsza wygląda to tak: zakład kupuje 91-procentowy spirytus z surowego destylatu, zawierający obok etanolu wyższe alkohole zwane fuzlami.

Zwiedzanie piwnic potrwa ok 1,5h. W cenie biletu zawarte jest zwiedzanie, degustacja i alkoholowy suvenir na drogę. Zgłoszenia uczestnictwa można przesyłać na adres: rembas@interia.pl

Źródło: Organizator