Zamkowe Wieczory Książęce

16:00

Kiedy

29.10 - 29.10.2017
godz.: 16:00

Bilety

Bilet: 5 zł

Gdzie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Korsarzy 34
Szczecin

Temat spotkania: Doktor Pomeranus, czyli Reformacja na Pomorzu

Prowadzący: Wojciech Kral i  Andrzej Wątorski.

Oprawa muzyczna: Yana Hudzovska-Kit (sopran), Tomasz Dąbrowski (trąbka), Krzysztof Figiel (fortepian)

31 października przypada 500 rocznica rozpoczęcia Reformacji, czyli wystąpienia Marcina Lutra. Przez kilkaset lat Pomorze znajdowało się pod wpływem kultury protestanckiej – miejscowa muzyka, malarstwo, architektura sakralna były owocem Reformacji lub były związane z jej dziedzictwem. O epoce Reformacji na Pomorzu i o losach kultury protestanckiej, a także o Johannesie Bugenhagenie, zasłużonym dla księstwa Gryfitów humaniście, autorze pierwszej w historii syntezy dziejów Pomorza, opowiedzą Wojciech Kral i Andrzej Wątorski, którym towarzyszyć będzie pokaz slajdów oraz muzyka związana z tradycją protestancką w wykonaniu: Yany Hudzovskiej-Kit, Tomasza Dąbrowskiego i Krzysztofa Figla.

Yana Hudzovska-Kit (sopran) studiowała na Akademii Muzycznej w Kijowie, po czym kontynuowała naukę śpiewu w Polsce.Obecnie finalizuje studia na Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka konkursów krajowych (Ukraina) i międzynarodowych.

Tomasz Dąbrowski (trąbka) studia rozpoczął na Akademii Muzycznej w Poznaniu, a kontynuował w Oklahoma City University (USA). Tytuł magistra sztuki zdobył w Akademii Sztuki w Szczecinie. Obecnie uczy w szkołach muzycznych w Pyrzycach, Gryfinie oraz w Prenzlau (Niemcy). Stale współpracuje z orkiestrami w Polsce i Niemczech w charakterze solisty, oraz muzyka orkiestrowego.

Krzysztof Figiel (fortepian) ukończył klasę fortepianu na Akademii Sztuki w Szczecinie oraz klasę dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od roku 2011 jest wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie, współpracuje z Teatrem Polskim oraz z Operą na Zamku. Prowadzi ożywioną działalność koncertową współpracując zarówno ze śpiewakami, instrumentalistami, zespołami wokalnymi i instrumentalnymi, a także z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej.

Źródło: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie