Zamkowe Noce Filmowe Kina Zamek – muzycznie, nie pandemicznie

21:30

Kiedy

06.08 - 06.08.2020
godz.: 21:30

Bilety

Bilet: 5 zł

Gdzie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Korsarzy 34
Szczecin

Kategorie


Uwaga! W przypadku złych warunków atmosferycznych wydarzenia plenerowe mogą zostać odwołane.

4, 6, 11, 13, 18, 20, 25, 27 sierpnia (wtorki i czwartki), godz. 21:30
1 września (wtorek), godz. 21:10
3 września (czwartek), godz. 21:00
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 5 zł

Program Zamkowych Nocy Filmowych

Ella: Just one of those things – 4 sierpnia (wtorek), godz. 21:00

⦁ Film biograficzny, dokumentalny, muzyczny, USA / Wieka Brytania 2019 (90 min)
⦁ Reżyseria: Leslie Woodhead

Ella Fitzgerald miała zaledwie 15 lat, kiedy w roku 1934 wygrała konkurs talentów w Teatrze Apollo w Harlemie. W ciągu kilku miesięcy przemieniła się w gwiazdę. „Ella: Tylko jedna z tych rzeczy” zabiera nas w podróż przez ponad sześć dekad, podczas których jej zachwycający głos zamienił w radość osobiste tragedie i problemy ówczesnych czasów. W filmie pokazane są nieznane dotąd zdjęcia i wywiady, które przedstawiają życie Elli Fitzgerald z nieznanej dotąd strony, w tym też historię jej życia jako czarnej kobiety, która zrobiła karierę w czasach rasizmu.

Miles Davis: Birth of the cool – 6 sierpnia (czwartek), godz. 21:00

⦁ Film dokumentalny, muzyczny, biograficzny, USA 2019 (115 min)
⦁ Reżyseria: Stanley Nelson, obsada: Ron Carter, Jimmy Cobb

Niewielu muzyków jazzowych osiągnęło status nieśmiertelnej gwiazdy światowego formatu. Film gromadzi znane i nieznane fakty związane z Milesem Davisem, który zapisał się w historii nie tylko jako wybitny trębacz, twórca cool jazzu i niestrudzony eksperymentator, ale także autor muzyki filmowej. Narracja, utrzymana częściowo w pierwszej osobie, a częściowo opowiadana głosami wybitnych postaci świata muzyki, przypomina o kluczowych momentach w życiu Davisa, o osobistych słabościach, ale i odwadze, by iść przez życie na własnych warunkach.

Jonas Kaufmann: Mój Wiedeń – 11 sierpnia (wtorek), godz. 21:00

Film dokumentalny, muzyczny, Wielka Brytania 2019 (98 min)

Wyjątkowo osobisty hołd złożony przez tenora – gwiazdę światowego formatu – utworom pochodzącym z miejsca narodzin walca i operetki. Nakręcony na żywo w magicznej scenerii Wiener Konzerthouse koncert, obejmuje m.in. klasyczne utwory i muzykę Johanna Straussa i Franza Lehara. Jonas Kaufmann występuje z orkiestrą Filharmonii Praskiej pod batutą maestro Jochena Riedera, a dołącza do nich znana na całym świecie sopranistka Rachel Willis-Sorensen.

Riverdance show: 25 lat na scenie – 13 sierpnia (czwartek), godz. 21:00

Film dokumentalny, musical, Wielka Brytania 2020 (120 min)

Nowe przedstawienie z okazji 25-lecia przenosi Riverdance w XXI wiek i całkowicie pochłania widzów, hipnotyzując ich niezwykłą siłą muzyki i irlandzkiego tańca. Krótki występ w telewizyjnym show Eurowizji 25 lat temu dał milionom ludzi na świecie nowe spojrzenie na kulturę i taniec irlandzki. Obecnie, kompozytor Bill Whelan, nagrał wspaniałą ścieżkę dźwiękową, a producent Moya Doherty i reżyser John McColgan całkowicie przeprojektowali przełomowy program w innowacyjny i spektakl z efektami świetlnymi, choreografią i kostiumami.

Yuli – 18 sierpnia (wtorek), godz. 21:00

⦁ Film biograficzny, dramat, Hiszpania, Kuba, Niemcy, Wielka Brytania 2018 (115 min),
⦁ Reżyseria: Icíar Bollaín,
⦁ Obsada: Carlos Acosta, Santiago Alfonso, Keyvin Martínez, Edlison Manuel Olbera Núñez, Laura De la Uz, Yerlín Pérez.

Ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty, słynnego kubańskiego baletmistrza, z samym artystą w roli głównej. Jako dziecko Yuli (przydomek tancerza nadany mu przez ojca) nie wykazuje szczególnego zainteresowania edukacją i tańcem. Dyscyplina, to coś od czego ucieka na rzecz emocjonujących przygód rozgrywających się na ulicach Hawany. Jednak ojciec chłopca nie daje za wygraną. Jest przekonany, że jego syn ma ogromny talent. Zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Powoli ta przykra powinność zamienia się w największą pasję Yulego i otwiera przez nim drzwi do najlepszych zespołów baletowych świata.

Jezioro łabędzie (wg Matthew Bourne’a) – 20 sierpnia (czwartek), godz. 21:00

⦁ Balet, Wielka Brytania 2019 (127 min),
⦁ Reżyseria i choreografia: Matthew Bourne,
⦁ Obsada: Will Bozier, Liam Mower, Nicole Kabera, Katrina Lyndon, Glenn Graham,
⦁ Scenografia i kostiumy: Lez Brotherston.

Obraz nagrany na deskach Sadler’s Wells Theatre w Londynie w 2019 roku. Muzyka oryginalna skomponowana przez Piotra Czajkowskiego. „Jezioro łabędzie” w reżyserii Matthew Bourne’a wkracza do kin ze świeżym wyglądem XXI w. Jest „piękne i bogate jak nigdy”, jak ocenia go krytyka. Ta przejmująca, widowiskowa i zabawna produkcja jest znana dzięki zastąpieniu tradycyjnego baletu kobiecego mocnym baletem męskim, który łamie konwencje, przewraca tradycję do góry nogami oraz szokuje świat taneczny. Zachowując oryginalne elementy dekoracji, którą pokochały miliony na całym świecie, Matthew Bourne wraz z nagradzanym Lezem Brotherstonem (scenografia i kostiumy) oraz Paulem Constable (oświetlenie), stworzyli czarującą interpretację klasyki New Adventures. Nagrana w Londynie na deskach Sadler’s Wells Theatre z Willem Bozierem jako Łabędziem / Obcym, Liamem Mowerem jako Księciem oraz Nicole Kaberą jako Królową.

Młynarski. Piosenka finałowa – 25 sierpnia (wtorek), godz. 21:00

⦁ Film dokumentalny, Polska 2017 (90 min),
⦁ Scenariusz i reżyseria: Alicja Albrecht, obsada: Wojciech Młynarski, Janusz Gajos, Janusz Głowacki, Jerzy Derfel, Janusz Sent, Włodzimierz Korcz.

„Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić” – mówi Wojciech Młynarski. Stworzył ponad 3500 tysiąca piosenek, portretując ludzi i tworząc Kronikę Polski i Polaków. Jego „W Polskę idziemy”, „Niedziela na głównym”, „Róbmy swoje” czy „Jeszcze w zielone gramy” wciąż pozostają najtrafniejszymi i najdotkliwszymi obrazami Polski. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze jego piosenki. Film jest przede wszystkim ostatnim bardzo osobistym, szczerym wywiadem z bohaterem oraz ponad trzydziestoma wypowiedziami jego najbliższych przyjaciół, m.in.: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy, a także rodziny. Te niezwykle uczciwe, bez cenzury opowieści o Wojtku, zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.

Mateczniki… – 1 września (wtorek), godz. 21:10

Film dokumentalny, Polska 2020 (40 min), pokaz kolaudacyjny

Emerytowany profesor Uniwersytetu Szczecińskiego Bogdan Matławski pisze monografię o rodzinnej, nadodrzańskiej wsi Żabnica. Poszukując materiałów do monografii zauważa, że jego spostrzeżenia dotyczące losów powojennych mieszkańców zachodniopomorskiego i budowania własnej tożsamości są podobne do spostrzeżeń mieszkańców całego województwa. Dostrzega jednocześnie niemiecką przeszłość tych ziem oraz podobieństwo losów: „w wyniku Wojny Niemcy stracili swoje wschodnie tereny i Polacy stracili swoje wschodnie tereny”. Odkrywa ciężkie losy przybyszy zasiedlających zachodniopomorskie oraz dramat niemieckich wysiedleńców. Zauważa, że wojna i wszelkie totalitaryzmy są złem niszczącym dorobek pokoleń. Budowanie tożsamości Pomorza Zachodniego jest budowaniem przyszłości we wspólnym działaniu także z sąsiadami zza Odry.

Boska Florence – 3.09 (czwartek). godz. 21:00

⦁ 2016, Francja / Wielka Brytania, biograficzny, dramat komedia, 1 godz. 50 min
⦁ Reżyseria: Stephen Frears
⦁ Obsada: Meryl Streep, Hugh Grant, Simon Helberg, Rebecca Ferguson, Nina Arianda, Stanley Townsend

Florence Foster Jenkins kochała muzykę ponad życie, niestety bez wzajemności. Natura obdarzyła ją słuchem i głosem, które nawet głuchego doprowadziłyby do rozpaczy. Florence jednak pragnęła śpiewem podbić świat i w pewnym sensie to jej się udało. Jako dziedziczka sporej fortuny i narzeczona St Clair Bayfielda – brytyjskiego aktora arystokraty posiadała atuty, przy których jej brak talentu wydawał się nieistotną przeszkodą. Dzięki heroicznym staraniom ukochanego, udawało się jej występować na Broadwayu i nagrywać płyty, a przede wszystkim wciąż wierzyć w swój dar. Jednak gdy zapragnęła ukoronować swój tryumf koncertem w słynnym Carnegie Hall, nawet Bayfield wpadł w panikę. Ale czegóż nie robi się dla ukochanej.
Nagrody m.in.
⦁ 2017 r. wygrane (1) BAFTA
⦁ BAFTA – najlepsza charakteryzacja i fryzury: J. Roy Helland i Daniel Phillips (II)

Źródło: Materiały promocyjne organizatora