Zachodniopomorskie Forum Mniejszości Narodowych i Etnicznych

10:30

Kiedy

19.09 - 19.09.2017
godz.: 10:30

Gdzie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Korsarzy 34
Szczecin

Kategorie


Jest ich mniej. Różnią się od przeciętnych obywateli językiem, kulturą i tradycją. Czasem mają inny odcień skóry. Ich obecność w zachodniopomorskiej społeczności, osiągnięcia i potrzeby będą tematem pierwszego Zachodniopomorskiego Forum Mniejszości Narodowych i Etnicznych.  W spotkaniu 19 września 2017 r. udział weźmie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz i Wicemarszałek Jarosław Rzepa, pracownicy naukowi uczelni wyższych oraz przedstawiciele środowisk mniejszości.

Miarą dojrzałości społeczeństw jest ich stosunek do innych. Innych w dosłownym tego słowa znaczeniu: ludzi, którzy się od nas różnią, którzy zwracają uwagę odmiennymi zwyczajami czy wyglądem, którzy – niekoniecznie w ostatnim czasie – przybyli z zewnątrz. Ich obecność jest ważną wartością  dla regionalnej wspólnoty, co niestety rzadko jest dostrzegane. Wykorzystany do politycznych rozgrywek kryzys uchodźczy wydał gorzki owoc w postaci – najdelikatniej rzecz ujmując – obaw i rezerwy Polaków  wobec niemal wszystkich mniejszości. Dlatego trzeba o tym rozmawiać – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz.

Ludzi torujących sobie na co dzień drogę w obcym, często nieprzyjaznym środowisku cechuje odwaga i kreatywność, co udowadniają osiągając sukcesy, o których nierzadko głośno jest w całym kraju – dodaje Wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Celem forum, obok możliwości spotkania przedstawicieli Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz badaczy problematyki etnicznej, jest dyskusja na temat działań istotnych z punktu widzenia mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w naszym regionie. Każda mniejszość ma odmienne oczekiwania i potrzeby, choć istnieją też problemy wspólne dla wszystkich grup. Warto pracować nad ich rozwikłaniem, abyśmy jako Pomorze Zachodnie stanowili przyjazne i spokojne miejsce, w którym się dobrze żyje wszystkim mieszkańcom.

Gościem Zachodniopomorskiego Forum Mniejszości Narodowych i Etnicznych będzie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który będzie uczestnikiem debaty na temat współpracy mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego z  samorządem terytorialnym.

W drugiej części Forum planowana jest dyskusja na temat wyzwań stojących przed liderami i liderkami organizacji mniejszościowych, ocena kondycji organizacji, ich problemów czy wypracowanych dobrych praktyk, ale także poszerzenie współpracy pomiędzy samorządem, naukowcami oraz organizacjami.

Adam Bodnar zaplanował 4-dniową wizytę na Pomorzu Zachodnim. W tym czasie spotka się z mieszkańcami Gryfina, Stargardu, Gryfic, Złocieńca, Drawska Pomorskiego, Siemczyna oraz Czaplinka.

Z przeprowadzonego w 2011 r. Narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w województwie zachodniopomorskim wynika, że nasz region wśród mniejszości narodowych najliczniej zamieszkują obywatele RP pochodzenia ukraińskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Romowie, Łemkowie i Tatarzy stanowią najliczniejsze mniejszości etniczne.

Konferencja prasowa (Adam Bodnar, Olgierd Geblewicz) godz. 10:30 gabinet marszałka województwa, Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, I piętro

Oficjalne otwarcie Forum godz. 11 Opera na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34, sala „0” wejście C – duży dziedziniec.

Szczegółowy program Zachodniopomorskiego Forum Mniejszości Narodowych i Etnicznych poniżej.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego