Zachodniopomorski Festiwal Nauki

12:00

Kiedy

16.09 - 21.09.2019
godz.: 12:00

Gdzie

Różne miejsca, Szczecin

Zachodniopomorski Festiwal Nauki

Zachodniopomorski Festiwal Nauki wpisał się już na stałe w program życia edukacyjnego Szczecina i województwa. Organizowany jest w roku 2019 po raz dziewiętnasty w Szczecinie i Koszalinie.

Z okazji festiwalu uczelnie otwierają swoje laboratoria i pracownie, pozwalając uczniom przez chwilę poczuć się jak naukowcy, badający np. genom, albo jak spedytorzy, zarządzający dużym magazynem, mechanicy okrętowi czy kapitanowie, jak lekarze badający pacjenta, czy redaktorzy piszący do gazety i to często w obcym języku, jak geolodzy, astronomowie, elektronicy i inni.

Odbiorcami są również osoby dorosłe, często uczestniczące w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Młodzież jak i dorośli, mogą wysłuchać wielu wykładów, np. o rodzajach śmiech i jego dobroczynnej roli w życiu człowieka, czy fizjologii komórek macierzystych albo o współczesnym niewolnictwie pod postacią handlu ludźmi.

Podczas zeszłorocznej edycji festiwalu udział w wydarzeniach wzięło ponad 18 tys. osób, w 180 wykładach, prawie 400 zajęciach laboratoryjnym, konkursach wiedzy czy wystawach. W zajęciach terenowych wzięło corocznie udział ponad 450 osób.

Akademia Morska zaprasza do swoich symulatorów. Jeden z nich to symulator ARPA – Automatic Radar Plotting Aid – komputer wbudowany w radar pozwalający na automatyczne śledzenie ech i obliczanie parametrów ruchu obiektu (kurs, prędkość) oraz parametrów spotkania. Można będzie się poczuć jak kapitan, albo przynajmniej jak pierwszy oficer. Będzie można wejść do laboratoriów logistycznych, towaroznawczych czy do symulatora gazu ciekłego.

Jak co roku Książnica Pomorska proponuje bogaty program, którego znaczącą cześć stanowią prepozycje związane z naszą bliższą lub trochę dalszą historią. Wiele z tych propozycji dotyczy regionu szczecińskiego. Można też się zapisać na warsztaty czytania z panem Stanisławem Heropolitańskim, znanym lektorem telewizyjnym i filmowym.

Pomorski Uniwersytet Medyczny zaprasza do swoich sal dydaktycznych, np. do sali Wirtualny Pacjent, gdzie będzie się można poczuć lekarzem i przeprowadzi wywiad i diagnostykę pacjenta. Można zajrzeć do laboratorium stomatologicznego albo spojrzeć w oczy komórkom nowotworowym, bakteriom czy komórkom macierzystym, dowiedzieć się jaka jest rola hormonów w organizmie i czy marihuana leczy.

Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług US proponuje m.in. zajęcia logistyczne, w tym zabawę symulatorem wózka widłowego, czy dyskusję nad ekologicznym i ekonomiczny pozbywaniem się przedmiotów. Wydział Biologii proponuje znany nam już z ubiegłorocznej edycji wykład o śmiechoterapii, ale też (wydaje się, że bardzo na czasie) wykład o biologicznych podstawach rozróżniania płci. Oprócz tego proponuje szereg warsztatów podczas których uczestniczy badać będą różnego rodzaju preparaty histologiczne. Wydział Nauk o Ziemi przedstawi m.in. groźne zjawiska atmosferyczne ale również zaprosi na warsztaty: czy ja mogę być liderem? Pochyli się też nad współczesnym niewolnictwem. Wydział Filologiczny ma szeroką ofertę językową i kulturową, również w językach obcych. Zapozna nas mi.in kulturą Chin i z podstawami języka chińskiego. Języki europejskie są również szeroko reprezentowane: szczególnie hiszpański, francuski, niemiecki i oczywiście angielski.

W Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie można będzie się zapoznać ze smakołykami z mleka. Realizacja obejmuje samodzielną produkcję przez uczestników lodów, masełek smakowych, maślanki, oraz mleka fermentowanego (jogurt i kefir). Ponadto w ramach zajęć uczestnicy degustują wyprodukowane produkty i określają ich cechy sensoryczne tj. smak, zapach, barwę i konsystencję.

W festiwal angażują się również uczelnie niepaństwowe. Collegium Balticum zaprasza m.in. na warsztaty „Kawa bez granic. Kawowe dzieje i tajniki dla smakoszy” a Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP zaprasza m.in. na warsztaty aranżacji wnętrz.

W ramach festiwalu 18 września od godziny 10:00 w siedzibie Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego odbędzie się panel wojskowy. O godzinie 17:00 rozpocznie się spotkanie na temat bankowości spółdzielczej. Będzie to szansa na zdobycie odpowiedzi na pytanie jak zostać współwłaścicielem banku i jakie są z tego korzyści.

Aktualnie program jest dostępny na stronie internetowej: www.festiwal.stn.szczecin.pl.

Wydarzenie pod patronatem portalu Infoludek.pl

Źródło: Organizator