XXVII Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Interfolk 2018

08:00

Kiedy

14.08 - 18.08.2018
godz.: 08:00

Gdzie

Różne miejsca w Kołobrzegu

XXVII Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Interfolk 2018

Od ponad ćwierćwiecza festiwal folklorystyczny „Interfolk” prezentuje na swoich deskach kołobrzeskich artystów z całego świata. W tym roku zaprezentuje się 5 zespołów:  „Folklorico Repike” (Meksyk), „Opincuta Folk-Group” (Mołdawia), „Sooyoung Yaryu” (Korea Południowa), „Celtic Flair, Jordan Academy Irish Dance” (Irlandia Północna) i Zespół Pieśni i Tańca „Karpaty” (Polska).

Interfolk
Fot. Materiały promocyjne organizatora

„Folklorico Repike” (Meksyk) – zespół stworzony w celu upamiętnienia folkloru ludności miasta Orizaba Veraruz. Muzycy zagrają na harfie, tamburynie oraz dwóch, tradycyjnych meksykańskich instrumentach: jaranas i requinto. W programie zespołu znalazły się „Openning” – łączaca w sobie tradycyjne jarocho zapateado ze współczesnym jarocho wykorzystującym kroki z tańca współczesnego i baletu, „Wesele de Amatlan” -opowieść o relacjach międzyludzkich i drodze miłosci, „Veracruz” – pokaz najściślej związany z częścią Meksyku.

„Opincuta Folk-Group” (Mołdawia) – zespół pod dyrekcją Marii Lupu. Przedstawia wokalne i taneczne tradycje z centralnej, północnej i południowej części Mołdawii. Podczas zabawy z zespołem towarzyszyć będą dźwięki akordeonu, bębnów, trąbki, skrzypiec i kobzy. Zaprezentowany zostanie też „Coarghescę”- typowy mołdawski taniec mężczyzn i „Ciurul” – układ taneczny, w którym artyści będą imitować kształt i ruchy sita.

„Sooyoung Yaryu” (Korea Południowa) – zespół pod kierownictwem artystycznym Kim Seongryul. Ze względu na nadmorskie położenie Suyeong, koreańska tradycja szant i pieśni związanych z kulturą agrarną i towarzyszące im tańce przeniknęły do lokalnego folkloru. Ponadto „Suyeong Field Play” przekazuje ideę interakcji pomiędzy życiem a rozrywką. To, co robią tancerze zespołu Sooyoung Yaryu to stwarzanie iluzji naturalności i codzienności.

„Celtic Flair, Jordan Academy Irish Dance” (Irlandia Północna) – zespół składa się z wokalistów i instrumentalistów, grających na irlandzkiej harfie, gwizdku, skrzypcach, gitarze i bodhran (charakterystycznym, irlandzkim bębnie). Ich  repertuarem są tradycyjne melodie i piosenki z Irlandii Północnej. Artyści wystąpią w tradycyjnych, ludowych strojach – „Colleen”. Jest to tradycyjne połączenie spódnicy i bluzki przeważnie w kolorze białym i zielonym.

Zespół Pieśni i Tańca „Karpaty” (Polska) – zespół pod kierownictwem  Anny Wawrzynowskiej. Zespół tworzą młodzi ludzie, entuzjaści folkloru, głównie studenci i absolwenci wyższych uczelni, ale także młodzież szkół średnich. Podczas występu zobaczymy nie tylko tradycyjne tańce rzeszowskie, charakteryzujące się żywiołowością, dynamiką, zróżnicowanym tempem i ogromną swobodą oraz elegancją ruchu, ale też tańce narodowe i ludowe: poloneza, krakowiaka, kujawiaka i oberka. Ponadto usłyszymy pieśni, przyśpiewki i melodie z regionu rzeszowskiego, lubelskiego i podlaskiego. Kapela uświetni występ muzyką na żywo, graną na akordeonie, skrzypcach, kontrabasie, klarnecie i flecie. Zespół zaprezentuje tradycyjne stroje rzeszowskie, krakowskie i łowickie.

Interfolk

Źródło: Organizator