XVIII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”

11:00

Kiedy

21.09 - 24.09.2017
godz.: 11:00

Gdzie

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu
ul. Solna 1
Kołobrzeg

21 września

 • Warsztaty recytatorskie – godz. 11:00
  Prowadzenie: Agata Mastalerz (Akademia Teatralna w Warszawie, Warszawska Szkoła Filmowa,  Uniwersytet Warszawski, współpraca z Teatrem WARSAWY).
  Miejsce: Zespół Szkół Społecznych nr 1 im. Z. Herberta

22 września

 • Konkurs Recytatorski – godz. 10:00
  Jury: Andrzej Mastalerz (Teatr Polski w Warszawie), prof. UG Kazimierz Nowosielski, Helena Elert (polonista – Kołobrzeg)
  Konkurs poprzedzi referat prof. K. Nowosielskiego: „Kazimierz Nowosielski o twórczości Zbigniewa Herberta i swoich z nim spotkaniach”
  Miejsce: Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta – mała sala teatralna
 • Z domu niewoli – godz. 19:00
  Monodram wg wspomnień Beaty Obertyńskiej znanej już w okresie dwudziestolecia  międzywojennego powieściopisarki i poetki, piszącej także pod pseudonimem Marta Rudzka. To relacja z więziennej i łagrowej tułaczki Autorki po ogromnych obszarach Związku Radzieckiego w latach ostatniej wojny. Spisuje własne wspomnienia – od aresztowania w lipcu 1940 roku przez NKWD we Lwowie do momentu założenia munduru armii generała Andersa.
  Reżyseria: Zbigniew Chrzanowski
  Wystąpi: Elżbieta Lewak z Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie
  Miejsce: Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta – mała sala teatralna

24 września – Gala Herbertiady – godz. 17:00

 • Prezentacja laureatów Konkursu Recytatorskiego
 • Kołatka
  Spektakl poetycko – muzyczny oparty głównie na wierszach z tomu „Pan Cogito” w wykonaniu Andrzeja Mastalerza (Teatr Polski w Warszawie i Marty Wągrockiej (absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, skrzypce).
  Opieka artystyczna: Agata Piotrowska – Mastalerz
 • Mistrzowie Mistrza – Z wiatrem. Krzysztof Kamil Baczyński
  Wystąpi Sławomir Zygmunt z towarzyszeniem Krzysztofa Domańskiego (gitara). Wykonawca to znany muzyk, autor i kompozytor z kręgu piosenki literackiej, folkowej i poetyckiej, a także dziennikarz. W programie poezja wojenna K.K. Baczyńskiego śpiewana w formie ballady, folka i rocka przełomu lat 60. i 70. Są też odniesienia do muzyki klasycznej, a nawet latynoamerykańskiej. Wielką zaletą jest dbałość o czytelność i komunikatywność wiersza.
  Miejsce: Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta

24 września – godz. 17:00

 • U wrót doliny – Bard Pana Cogito
  Program poświęcony pamięci Przemysława Gintrowskiego piewcy Zbigniewa Herberta, na który złożą się film pt. „Gintrowski” oraz trans – opera pt. „S.A.L.I.G.I.A” w wykonaniu Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie. W programie utwory skomponowane przez Gintrowskiego m.in. do słów Zbigniewa Herberta, Justyny Holm, Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Natana Tenenbauma i Jacka Kaczmarskiego. Wystąpią laureaci wielu ogólnopolskich konkursów piosenki literackiej, aktorskiej i sztuki słowa, studenci państwowych wyższych szkół.
  Scenariusz i reżyseria: Ewa Czapik – Kowalewska.
  Aranżacja i kierownictwo muzyczne: Rafał Kowalewski.
  Miejsce: Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta

Źródło: Organizator