XIV Tydzień Bibliotek

08:00

Kiedy

08.05 - 15.05.2017
godz.: 08:00

Gdzie

Różne miejsca
Szczecin
Szczecin

Kategorie


Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie włącza się w ogólnopolską akcję Tydzień Bibliotek, której w tym roku przyświeca hasło „Biblioteka. Oczywiście!”. Spotkania i atrakcje przygotowane są głównie dla dzieci i młodzieży, ale nie tylko. Przygotowno również ciekawe zajęcia dla seniorów.

I tak, spośród wielu wydarzeń dla dzieci, można wymienić, w filii bibliotecznej nr 28: zabawę w poszukiwanie ulubionych bohaterów książkowych (8 maja), zajęcia z kodowania w Scratchu (11 maja),  filia biblioteczna nr 54 zapraszama (9 i 11 maja) na projekt edukacyjny Ekologiczny Tydzień Bibliotek; interesująco zapowiada się również przygotowany na 13 maja spacer z książką Marcina Szczygielskiego „Czarownica piętro niżej” (zorganizowany wspólnie z Kluboksięgranią FiKa oraz wydawnictwem BAJKA). Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny (na spacer obowiązują zapisy).

Młodzież zaprasza 11 maja  filia biblioteczna nr 38 na spotkanie zatytułowane „Moje życie z kompasem moralnym”. W czasie spotkania organizatorzy wspólnie z uczestnikami spróbujeą odpowiedzieć na ważne pytania:  czy i jakie wartości moralne potrzebne są w życiu, czy warto sobie skonstruować sobie własny „kompas moralny”, czy droga przez życie zgodna z „kompasem moralnym” może nam zagwarantować szczęście… (Wstęp wolny, po uprzednim zgłoszeniu).

Dla dorosłych czytelników przygotowano dwa wydarzenia w ProMediach. 8 maja o godz. 18.00 prelekcję wygłosi Joanna A. Kościelna. Będzie to drugie spotkanie z historią, obyczajami i tajemnicami ziemi pomorskiej. Temat spotkania: „Pożegnanie dynastii. Uroczystości pogrzebowe Bogusława XIV w 1654 roku”. (Wydarzenie zorganizowane wspólnie z Fundacją Ścieżkami Pomorza).

12 maja o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z tłumaczem Andrzejem Wojtasikiem. Rozmowę o przetłumaczonej przez niego książce pt. „Dziewczyna z zespołu” oraz specyfice pracy translatora, poprowadzi Radosław Bruch. Jest to autobiograficzna opowieść o byciu matką, artystką, żoną, a przede wszystkim kobietą. Opowieść o Kim Gordon, współzałożycielce grupy Sonic Youth i kultowej postać nowojorskiej sceny muzycznej lat 80. i 90. Wstęp wolny.

Dla Seniorów:  9 maja w filii bibliotecznej nr 28 przygotowano warsztaty komputerowe dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem wirtualnym. Warsztaty dotyczyć będą wyszukiwania informacji w internecie i korzystania z popularnych portali społecznościowych. Jak założyć konto na portalu społecznościowym? Kogo obserwować? Gdzie odnaleźć ciekawostki i stare dokumenty dotyczące Szczecina? Jak skorzystać z najlepszego narzędzia w sprawie książek – czyli katalogu książek MBP? (Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy).

To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Szczecinie z okazji Tygodnia Bibliotek. Więcej wydarzeń i szczegółów  na stronie internetowej

Uwaga! Konkurs!

„Komiksowa Biblioteka” – konkurs na Tydzień Bibliotek. (Filia biblioteczna nr 54, ProMedia). Biblioteka wcale nie musi być nudna, a bibliotekarz niekoniecznie jest skrytym, małomównym odludkiem. Naprawdę sądzicie, że jego praca to monotonia i niekończące się przekładanie książek z półki na półkę i odwrotnie? Jak jest naprawdę?
Celem konkursu jest stworzenie planszy komiksowej, która poświęcona będzie pracy bibliotekarza lub po prostu temu, co w bibliotece wydarzyć się może. A dzieje się wiele. Pamiętajmy, że biblioteka jest miejscem magicznym, wypełnionym literaturą, która potrafi rozbudzić wyobraźnię. Wtedy wszystko staje się możliwe.
Konkurs odbywa w dwóch kategoriach wiekowych: 3-12 lat oraz 13+. Prace komiksowe wykonane w formacie A3 lub A4 dowolną techniką należy przesłać do 31 maja 2017 r. Na zwycięzców czekają nagrody książkowe. Szczegóły konkursu w regulaminie na stronie internetowej MBP.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie