XI Szczeciński Zalew Myśli

18:00

Kiedy

29.11 - 01.12.2018
godz.: 18:00

Gdzie

Różne miejsca, Szczecin

XI Szczeciński Zalew Myśli

„Musimy odzyskać świat w którym wszyscy dostajemy podarunki, ale i wszyscy mamy obowiązki./…/Niemal we wszystkim polegamy na instytucjach rynku i państwa pozostawiając bardzo mało przestrzeni na osobistą sprawczość i zobowiązania moralne” – David Bollier –  „Dobro wspólne dla każdego”

Motto to zaczerpnięte od Davida Boliera, amerykańskiego kommonersa, od wielu lat podróżującego po świecie w poszukiwaniu współczesnych przejawów troski o wspólne dobro, stało się kanwą jedenastego już Szczecińskiego Zalewu Myśli, spotkania na Zamku Ks. Pomorskich organizowanego od 2008 roku przez szczecińską Fundację Jandrzejówka wokół ważkich aspektów życia w społeczeństwie głęboko ludzkim.

Dobro wspólne to te rzeczy, które nie mają właściciela, a z których wszyscy korzystają” – taką próbę definicji dobra wspólnego prezentuje D. Bolier. Praktyka komuny wykoślawiła nam rozumienie dobra wspólnego sprowadzając je do dobra dostępnego dla wszystkich, ale bez jego poszanowania, czyli dobra bezpańskiego! Tymczasem –jak podkreśla D. Bolier – autentyczne dobra wspólne –oprócz zasobów- mają granice, system zasad, społeczny nadzór nad użytkowaniem, sankcje dla darmozjadów, normy społeczne. Dobro wspólne wymaga społeczności działającej, jako opiekun. Zauważa on, że wiele zasobów pilnie potrzebuje objęcia wspólną troską, np. zasoby internetowe, powietrze, oceany, genomy itp.

Krótkie powstanie solidarnościowe non violence w sierpniu`80 rozbudziło w nas apetyt na głęboko ludzkie społeczeństwo. Okres transformacji ustrojowej przyniósł z kolei wielkie rozczarowanie. Czy podążanie za dobrem wspólnym to kolejna utopia czy też sukcesywnie odkrywana „trzecia droga” dla współczesnych społeczeństw, skoro struktury budowane na systemie reprezentacji partyjnej poszerzają krąg ludzi obojętnych na sprawy wspólne, a obywatele coraz bardziej oddalają się od siebie? Gośćmi naszego sympozjum będą m.in.:, Silke Helfrich z Jeny, międzynarodowa ekspertka od dobra wspólnego, stale współpracująca z D. Bolierem- przedstawi logikę wspólnego dobra w korzystaniu z zasobów wspólnych i wyjaśni społeczne konsekwencje pójścia za dobrem wspólnym, dr hab. Ryszard Stocki z Krakowa, psycholog społeczny, który przybliży nam rozumienie człowieka, jako dobra wspólnego, dr Maciej Zięba OP, dominikanin z Warszawy pochyli się w swojej refleksji nad Polską, jako dobrem wspólnym, a Jerzy Słoma Słomiński ze wsi Dąbrówka, pomysłodawca Domu Kultury Pokoju podzieli się własnymi refleksjami nad wartością pokoju, jako dobra wspólnego. Sympozjom na zamku towarzyszą wystawy fotografii, malarstwa. W tym roku będzie to wystawa fotografii autorstwa Pawła Pingota, amatora z niepełnosprawnością intelektualną, członka szczecińskiej wspólnoty międzynarodowego ruchu „Wiara i Światło”, który podzieli się własnymi obserwacjami świata i ludzi.

Tradycyjnie już zalew myśli zwieńczy koncert. W Sali Kameralnej Filharmonii Szczecińskiej 1.12. Soliści z niepełnosprawnością intelektualną z Zespołu Piosenki Naiwnej podejmą na scenie swoich gości m.in. Piotra Wyleżoła, znanego pianistę jazzowego z Krakowa, by skonfrontować ze sobą dwa podejścia do improwizacji. Będą też obiecujący wykonawcy z naszego Miasta.

Nasuwa się pytanie: czy warto publicznie wymieniać myśli, skoro najczęściej dochodzi do… Kłótni? Winniśmy stale uświadamiać sobie, że naszymi myślami i działaniem kierują przyjęte na wstępie założenia. Kłopot w tym, ze najczęściej pozostają one w ukryciu, jako nieuświadomione. Gdybyśmy włożyli wysiłek by wyszły one na „światło dzienne”, łatwiej byłoby nam zrozumieć skąd się biorą nasze i cudze poglądy. Może wtedy przeszłaby nam ochota wykłócania się o swoje racje, a nabralibyśmy większej wyrozumiałości dla siebie i chęci do poszukiwania wspólnego dobra?

Arek Więcko, pomysłodawca i koordynator projektu wraz ze współpracownikami zaprasza na Zamek do szczerej rozmowy. Szczegółowy program dostępny na stronie Fundacji Jandrzejówka: www.fundacja-dom-rodzinny.org.pl oraz TUTAJ.

Źródło: Organizator