Wydarzenie odwołane: Wykład: „Reportaż czyli życie”

12:00
Mariusz Szczygieł

Kiedy

10.04 - 10.04.2019
godz.: 12:00

Bilety

Bilet: Obowiązują zapisy

Wydarzenie odwołane: Wykład: „Reportaż czyli życie”

Wydarzenie odwołane

***

Spotkanie z cyklu „EKSPLOZJA WIEDZY. Uniwersyteckie spotkania z nauką„. Celem programu jest przybliżenie ciekawych zagadnień ze świata nauki przez specjalnie zaproszonych gości spoza Uniwersytetu Szczecińskiego. Gośćmi spotkań będą wyjątkowe osoby, które zachęcą do dyskusji nad wszystkim, co pozostaje często tajemnicze lub ledwo dostrzegalne, a jednocześnie żywo obecne w naszym życiu.

IV wykład cyklu pt.: „Reportaż czyli życie” poprowadzi Mariusz Szczygieł, Prezes Fundacji Instytut Reportażu. W trakcie spotkania reporter odpowie na następujące pytania: Dlaczego i jak zacząłem pisać? Kiedy reporter odkrywa nowy ląd? Po co czytamy reportaże? Sposoby na opisywanie życia. Dlaczego nie ma reportażu bez szczegółu? Dlaczego szczegół to palec olbrzyma? Czy reporter może być nieśmiały? Jak trafić do zawodu reportera?

Mariusz Szczygieł: Reportaż czyli życie
Dlaczego i jak zacząłem pisać? Kiedy reporter odkrywa nowy ląd? Po co czytamy reportaże? Sposoby na opisywanie życia. Dlaczego nie ma reportażu bez szczegółu? Dlaczego szczegół to palec olbrzyma? Czy reporter może być nieśmiały? Jak trafić do zawodu reportera

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Jesienią ukaże się jego nowa książka reporterska pt. „Nie ma”. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.

Spotkanie będzie nagrywane oraz emitowane na stronie

Zapisy: aneta.szeremeta@usz.edu.pl

Źródło: Organizator