Wykład prof. dr. hab. Piotra Urbańskiego

17:00

Kiedy

12.03 - 12.03.2020
godz.: 17:00

Gdzie

Książnica Pomorska
Podgórna 15/16
Szczecin

Wykład prof. dr. hab. Piotra Urbańskiego

W ramach „Saloniku Pomorzoznawczego” Książnica Pomorska zaprasza we wtorek 12 marca 2020 r. o godz. 17.00 na wykład prof. dr. hab. Piotra Urbańskiego „Lubinus jako teolog. Czy Lubinus był heretykiem dla swoich luterańskich braci?”.

Eilhard Lubinus choć zajmował się licznymi dyscyplinami naukowymi, współcześnie jest kojarzony głównie z kartografią. Przez całe swoje zawodowe życie był związany z Akademią Rostocką, w której w latach 1605-1621 sprawował funkcję profesora teologii. Do jego najważniejszych prac teologicznych należą komentarze do ksiąg Nowego Testamentu, szczególnie do Listów Apostolskich. W 1596 r. powstała rozprawa teologiczna „Phosphorus, sive de prima causa et natura mali tractatus” („Phosphorus, czyli traktat o pierwszej przyczynie i naturze zła”), która stała się źródłem polemiki z tezami francuskiego kalwinisty Philippe’a Duplessis-Mornay i była jedną z przyczyn późniejszego pomówienia Lubinusa o herezję.

Piotr Urbański – profesor w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Najważniejszym obszarem jego zainteresowań jest siedemnastowieczna literatura nowołacińska (twórczość Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i innych jezuitów, literatów i uczonych szczecińskich, literatura monastyczna i filipińska) oraz szeroko rozumiana tradycja antyczna w kulturze europejskiej, a także operologia. Ważną część jego aktywności naukowej stanowi edytorstwo (angielskie przekłady i parafrazy Sarbiewskiego; w przygotowaniu edycja krytyczna wraz z przekładem filologicznym) i wydawanie prac zbiorowych.

Współorganizatorem spotkania jest Fundacja Ścieżkami Pomorza.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora