Wykład i debata „Francja wobec Polski w 1939 roku”

17:00

Kiedy

10.09 - 10.09.2019
godz.: 17:00

Wykład i debata "Francja wobec Polski w 1939 roku"

Prelekcja francuskiego historyka Pierre’a-Frédérica Webera  „Francja wobec Polski we wrześniu 1939 roku”. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu wydarzeń z okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

Po wybuchu drugiej wojny światowej 1 września 1939 roku pomoc Polsce zadeklarowały Francja i Wielka Brytania. Polskie społeczeństwo z entuzjazmem i nadzieją przyjęło wypowiedzenie Niemcom wojny przez oba alianckie rządy, do czego doszło 3 września. Niestety, wbrew umowom i oczekiwaniom, nie doszło ani do bombardowania Berlina przez Brytyjczyków, ani do wkroczenia armii francuskiej na terytorium Niemiec od Zachodu. Wydarzenia te do historii przeszły pod nazwą „dziwnej wojny”, w wyniku której Polska została pozostawiona sama sobie.

O tym dlaczego alianci, a przede wszystkim Francuzi, zachowali się w taki sposób, opowie Pierre-Frédéric Weber. Francuski historyk przypomni ewolucję polsko-francuskich relacji od czasów pierwszej wojny światowej oraz przeanalizuje powody, które mogły wpłynąć na brak reakcji rządu francuskiego we wrześniu 1939 roku.

Po prelekcji odbędzie się dyskusja.

Źródło: Organizator