Wykład „Gawęda o Legendarnym Kapitanie Konstantym Maciejewiczu – fakty i ciekawostki”

17:00

Kiedy

24.01 - 24.01.2017
godz.: 17:00

Gdzie

Książnica Pomorska
Podgórna 15/16
Szczecin

Kapitan Konstanty Maciejewicz był jedną z najświetniejszych postaci w dziejach polskiej bandery. Jego wiedza oraz umiejętności przekazane uczniom i wychowankom to najwspanialsze dziedzictwo, jakie pozostawił. Uznawany był za najwyższy w Polsce autorytet w sprawach żeglugi, morskiego wychowania, symbol polskiego kapitana.

Wykładał w pierwszej polskiej Szkole Morskiej w Tczewie. Był ostatnim komendantem szkolnego żaglowca „Lwów”, a od 1930 r. pierwszym komendantem słynnego „Daru Pomorza”, na którym odbył rejs dookoła świata (1934/1935).

Od 1 marca 1939 r. był zastępcą dyrektora Szkoły Morskiej w Gdyni, a po wojnie jej dyrektorem. W 1947 r. mianowany dyrektorem Szkoły Morskiej w Szczecinie, funkcję tę pełnił do 1953 r. W latach 1953-1962 pracował w Polskim Rejestrze Statków. Był powoływany na przewodniczącego komisji egzaminacyjnych. Pracował także w Izbie Morskiej.

Kiedy odchodził na emeryturę, powiedział: Gdybym się miał urodzić i żyć jeszcze raz, znów zostałbym marynarzem. Kapitan Konstanty Maciejewicz odszedł na Wieczną Wachtę 25 października 1972 r. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w Kwaterze Zasłużonych.

Ludmiła Kopycińska przez 35 lat pracowała w szczecińskim porcie. Bliska jest jej historia polskiego szkolnictwa morskiego, legendarne postaci polskiej floty i wybitni przedstawiciele gospodarki morskiej. Wiedzą tą dzieli się z dziećmi i młodzieżą, współpracując ze Szkołą Podstawową nr 56 im. Kpt. ż. w. Konstantego Maciejewicza w Szczecinie i Technikum Morskim w Szczecinie. Przewodnik turystyczny miejski z zamiłowania od ponad 26 lat.

Źródło: Organizator