Wykład dr. hab. Zbigniewa Sobisza: Wybrane projekty ogrodowe Petera Josepha Lenné w północnej Polsce

17:00

Kiedy

16.11 - 16.11.2017
godz.: 17:00

Gdzie

Książnica Pomorska
Podgórna 15/16
Szczecin

Peter Joseph Lenné (1789–1866) był jednym z najwybitniejszych architektów krajobrazu XIX wieku. Wpłynął nie tylko w decydującym stopniu na ukształtowanie krajobrazów parkowych Berlina i Poczdamu, lecz działał również stylotwórczo jako artysta-ogrodnik we wszystkich prowincjach historycznych Prus (także na Pomorzu) pozostawiając liczne założenia parkowe do dziś decydujące o charakterze miejscowego krajobrazu.

W holu przy Czytelni Pomorzoznawczej prezentowana jest dwujęzyczna wystawa „Mistrzowskie jak rzadko które …”. Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce/ „Meisterhaft wie selten einer…” Gärten Peter Joseph Lennés zwischen Pommern und Schlesien,zrealizowana  została przez Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Fundację Pruskich Pałaców i Ogrodów w Berlinie i Brandenburgii przy współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej.

Podczas midisażu dr hab. prof. AP Zbigniew Sobisz, kierownik Zakładu Botaniki i Ochrony Przyrody Akademii Pomorskiej w Słupsku, opowie o wybranych projektach ogrodowych Petera Josepha Lenné w północnej Polsce.

Źródło: Książnica Pomorska