Wszechnica Triglava. Kamil Kajkowski, „Mity, kult i rytuał. O duchowości nadbałtyckich Słowian”

17:00

Kiedy

19.03 - 19.03.2018
godz.: 17:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

Wszechnica Triglava. Kamil Kajkowski, „Mity, kult i rytuał. O duchowości nadbałtyckich Słowian"

Pierwsze z cyklu spotkań Wszechnica Triglava realizowanego we współpracy z Wydawnictwem Triglav. Spotkanie poświęcone będzie promocji książki Kamila Kajkowskiego „Mity, kult i rytuał. O duchowości nadbałtyckich Słowian”.

Wszechnica Triglava to także tytuł serii naukowej Wydawnictwa Triglav. Promowana książka jest pierwszą pozycją opublikowaną w ramach serii.

Badania nad religią przedchrześcijańskich Słowian należą do najbardziej fascynujących, ale i niewdzięcznych prac naukowych. Fascynujących, gdyż nawet nieznaczny sukces jest ogromnym krokiem naprzód w poznaniu pierwotnego spojrzenia na świat naszych przodków; niewdzięcznym zaś z powodu ubogiego, dostępnego nam materiału poznawczego, na którym opierają się dzisiejsze badania.

Rozwój metodyki badań wykopaliskowych, interdyscyplinarny tok ich prowadzenia, a w końcu publikacja kompletnych opracowań archiwalnej dokumentacji stanowisk archeologicznych pozwalają na podjęcie próby weryfikacji, bądź też utrzymanie dawniejszych poglądów na temat religii pogańskich Słowian. Postęp badań wymusza potrzebę uwzględnienia najnowszych źródeł wykopaliskowych, trendów, ustaleń, a w kilku przypadkach sięgnięcia do źródeł pisanych dotąd jedynie wyjątkowo wykorzystywanych w kontekście kultu pogańskiego.

Efekt tych wysiłków ukazany jest w książce „Mity, kult i rytuał. O duchowości nadbałtyckich Słowian” Seria: Wszechnica Triglava, tom I.

Źródło: Organizator