Wolin w okresie wikingów

16:00

Kiedy

29.03 - 29.03.2019
godz.: 16:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Klub 13 Muz
Plac Żołnierza Polskiego 2
Szczecin

Wikingowie znani byli w Europie nie tylko z brutalnych podbojów, ale i wypraw handlowych, jak również osiedleńczych. Dzięki niezwykłej mobilności dotarli z Europy do Ameryki Północnej, a także Azji.
Obecni byli również m.in. na Rusi, w Anglii, Francji i we Włoszech. Na dzisiejszych polskich ziemiach osiedlili się w Truso nieopodal Elbląga oraz na wyspie Wolin. Do dziś nie jest jednak jasne, kiedy tak naprawdę wikingowie osiedlili się u ujścia Odry. Źródła, na których bazują badacze piszący o Wolinie w czasach wikingów również nie są jednoznaczne w tym względzie. Zdaje się, że najpewniejszą informacją jest to, że wikingowie opanowali Wolin w wyniku krwawych walk ze Słowianami.
Wkrótce miano założyć tam gród. który pełnił rolę schroniska dla wojowników. Z czasem obóz rozrósł się na tyle, że przeistoczył się rozległą warowną osadę z dużym portem. Niezwykle dogodne usytuowanie sprawiło, że wolińscy wikingowie zaczęli prowadzić wyprawy łupieżcze w Danii oraz Norwegii. Co ciekawe, niektórzy łączą obecność wikingów na dzisiejszych ziemiach Polski z powstaniem państwa Mieszka I.

Autorem wykładu jest dr Jordan Siemianowski, opiekun Koła Naukowego Viking działającego przy Katedrze Skandynawistyki na Wydziale Filologicznym US.

Źródło: Organizator