Wojtek Mazolewski Quintet – Komeda

19:00
Wojtek Mazolewski Quintet Komeda
Fot. Materiały promocyjne organizatora

Kiedy

27.10 - 27.10.2019
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: 80 zł - 95 zł

Gdzie

Filharmonia im. M. Karłowicza
Małopolska 48
Szczecin

Wojtek Mazolewski Quintet - Komeda

Wojtek Mazolewski i muzycy jego kwintetu Joanna Duda, Marek Pospieszalski, Oskar Torok i Qba Janicki od lat inspirują się muzyką Krzysztofa Komedy. Jednak impulsem do zagłębienia w jego twórczość był koncert WMQ w Londynie w 2017 roku podczas prestiżowej serii „Church of Sound”. Zespół Wojtka Mazolewskiego oprócz autorskich kompozycji zaprezentował londyńskiej publiczności specjalny projekt „Polish Jazz” poświęconym legendom polskiego jazzu, w tym w dużej części muzyce Komedy.

 

W Szczecinie zespół zaprezentuje pełny koncertowy program z muzyką tego artysty. Jak zawsze po zespole Wojtka Mazolewskiego możemy spodziewać się nieoczywistych aranżacji, prezentujących świeże współczesne spojrzenie na dorobek Krzysztofa Komedy.

 

Wybuchowe koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego. Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu łączy się z elektroniką i współczesnymi inspiracjami. Mieszają sie echa muzyki Milesa Davisa, Erika Dolphy’ego, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, Nirvany i Aplex Twina.

Ostatni studyjny album zespołu pt .”POLKA” uzyskał w Polsce status Platynowej Płyty, a publiczność wypełniała sale w 21 krajach na ponad 200 koncertach. Fenomen WMQ zauważyły polskie i zagraniczne media. Portal JazzSoul.pl napisał: „Dawno żaden polski zespół jazzowy nie wzbudzał tak pozytywnych emocji i nie przyciągał na koncerty takiej ilości fanów.”

W 2018 roku nakładem brytyjskiej wytworni Whirlwind Recordings ukazała się światowa edycja album „Polka ” kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Najnowsze wydawnictwo gdańskiego artysty zostało entuzjastycznie przyjęta przez zagraniczne media. Prestiżowy amerykański magazyn jazzowy „DownBeat” przyznał albumowi „Polka – Worldwide Deluxe Edition” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek i wybrał album do 5 najlepszych płyt roku! Angielski portal „Kind of Jazz” również wybrał to wydawnictwo za jedną z „Płyt Roku”. Amerykański portal Stereogum wybrał „Polkę” obok m.in. albumu Wayne’a Shortera do grona najlepszych płyt sierpnia 2018. To nie pierwsze wyróżnienia dla kwintetu Wojtka przyznane przez zagraniczne media. Wcześniej utwór „Theme de YoYo” z singla „London” (wydawca Lanquidity Records) został wybrany przez Gillesa Petersona, legendę brytyjskiego radia BBC, do pięćdziesiątki najlepszych utworów jazzowych 2017 roku.

 

W 2019 roku przypada 50 rocznica tragicznej śmierci Krzysztofa Komedy, najsłynniejszego polskiego muzyka jazzowego, pianisty i kompozytora.

 

 

Więcej informacji o wydarzeniu: www.morzemuzyki.pl

Wydarzenie pod patronatem portalu Infoludek.pl

Źródło: Organizator