Wojna w komiksowych kadrach

18:00

Kiedy

01.09 - 01.09.2017
godz.: 18:00

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

1 września 2017 obchodzimy 78. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Z tej okazji organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na wykład poświęcony komiksowi o tej tematyce. Wykład poprowadzi Krzysztof  Lichtblau.

Po wykładzie, o godz. 19.00, odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Komiksowego „Taktownie O Komiksie”, podczas którego uczestnicy porozmawiają o komiksach o drugiej wojnie światowej.

Autorzy komiksów od wielu lat podejmują w swojej twórczości tematykę wykraczającą poza rozrywkowość. Druga wojna światowa jest jednym z częściej pojawiających się zagadnień, zarówno w komiksie polskim, jak i światowym. Już w okresie PRL-u pojawiały się komiksy opisujące wydarzenia lat 1939-1945, jednak były one przesiąknięte propagandą radziecką. Za przełom uznawany jest amerykański komiks Maus Arta Spiegelmana, który ukazał się w Polsce w roku 2001 (ponad dekadę po premierze oryginalnego wydania).

Obecnie komiks dotyczący drugiej wojny światowej rozwija się w wielu kierunkach. Począwszy od artystycznych interpretacji, np. w Achtung Zelig! Krzysztofa Gawronkiewicza, po edukacyjne komiksy poświęcone żołnierzom wyklętym, które wydaje IPN. Dodatkowo osobne miejsce należy się komiksom poświęconym Powstaniu Warszawskiemu i Holocaustowi.

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Sekretarz redakcji kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”. Jest redaktorem czasopisma „Zeszyty Komiksowe”.  Publikował m. in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach”, „Tyglu Kultury” i „Inter-”. Wiceprezes Fundacji Literatury imienia Henryka Berezy. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

Źródło: Organizator