Wielcy Koncertmistrzowie – Wiosenne Divertimento

19:00

Kiedy

11.04 - 11.04.2018
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: 25 zł - 40 zł miejsca siedzące, nienumerowane
Kup bilet

Gdzie

Muzeum Narodowe
Wały Chrobrego 3
Szczecin

Wielcy Koncertmistrzowie - Wiosenne Divertimento

Muzycy z Baltic Neopolis Orchestra zaprezentują w Szczecinie, a zaraz potem na Malcie, podczas kwietniowego koncertu zróżnicowany repertuar, ujawniający możliwości zespołu. W programie znajdzie się utwór „klasyka nowoczesności” Beli Bartoka.

Divertimento Bartoka powstało w 1939, gdy kompozytor zdecydował się na emigrację z Węgier do USA. Mimo klimatu zagrożenia i niepewności powstało dzieło pogodne, nawiązujące do dawnych wzorów, jakby kompozytor chciał zapomnieć o sytuacji zbliżającej się wojny. Divertimento pełne jest odwołań do muzyki tanecznej oraz folkloru cygańskiego – jedynie część druga przynosi cień dramatyzmu i wnosi niepokój w serca słuchaczy. Arcydzieło jednego z mistrzów XX wieku zostanie wykonane wraz z kompozycjami współczesnych twórców, z których jeden urodził się na Malcie (Karl Fiorini), a drugi w Rzymie (Dimitri Scarlato) – będą to premierowe prezentacje obu utworów. W ten sposób wykonawcy z Polski ukażą spectrum muzyczne Europy ostatnich stu lat w jego rozmaitości i niezwykłym bogactwie wyobraźni muzycznej.

Radosław Pujanek – koncertmistrz, solista Koncertmistrz Narodowego Forum Muzyki.
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły oraz Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie u prof. Iwony Wojciechowskiej. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Latem 2006 i 2007 roku, jako koncertmistrz i dyrygent, prowadził międzynarodową orkiestrę festiwalową w Roussas (Francja). Wraz z Lutosławski Quartet nagrał płytę Witold Lutosławski Opera omnia I. Muzyka kameralna (CD Accord), która zyskała nominację do nagrody Fryderyk 2008 i Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. W 2011 roku jako gościnny koncertmistrz został zaproszony do udziału w premierze opery Tosca w Teatro Municipal w Santiago de Chile oraz w projekcie Don Giovanni realizowanym podczas Haydn-Festival w Eisenstadt (Austria), zwieńczonym nagraniem DVD live. Poza działalnością koncertową zespół ten nagrał materiał z utworami Krzysztofa Pendereckiego, Krzysztofa Meyera i Władysława Słowińskiego, zarejestrowany przez CD Accord. Płyta w przygotowaniu.

Karl Fiorini, kompozytor. Maltańczyk z pochodzenia, studował w Guildhall School of Music i Royal College of Music. Kompozycje Karola Fioriniego były wykonywane w głównych miastach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Ameryce Łacińskiej. Niektóre z jego dzieł wzięły udział w festiwalach, takich jak Festiwal Europamusicale (2004), Hiszpania (2005), XII edycja Biennale Młodych, Neapolu; Włochy (2005), Festiwal Tres Cantos, Hiszpania (2006) oraz Festiwalu Muzyki czas, Finlandia (2007). We wrześniu 2004 roku Karl wygrał 22 edycję Konkursu Kompozytorskiego ALEAIII na Międzynarodowym Uniwersytecie w Bostonie i wygrał 3. nagrodę podczas 9. edycji Konkursu Kompozytorskiego Luksemburg Sinfonietta 2010. W czerwcu 2005 roku zdobył Nagrodę Pamięci Tracey Chadwell w Guildhall School of Music and Drama w Londynie., Graz, Austria. Karl Fiorini otrzymał również stypendia Funduszu Powierniczego Stubbs (2004 i 2008), Fundacji Weston Garfield (2005) i Fundacji Moores’a Peter (2006). Ważne wyróżnienia obejmują Koncert skrzypcowy (2007) dla lidera Orquestra do Norte; Portugalia, Harmonie Étendues (2008) dla Unii Europejskiej Orkiestry Kameralnej i Kennst du das Land (2010) na głos i orkiestrę. Karl Fiorini jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Wiosny, corocznego wydarzenia na Malcie i posiada rezydencję w Orquestra do Norte w Portugalii.

Źródło: Organizator

Kup bilet