Wielcy Koncertmistrzowie na Urodziny Baltic Neopolis Orchestra

19:00

Kiedy

25.05 - 25.05.2019
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: 11 zł.

Gdzie

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie
Św. Ducha 4
Szczecin

Wielcy Koncertmistrzowie na Urodziny Baltic Neopolis Orchestra

Baltic Neopolis Orchestra w sobotę 25 maja świętuje swoje 11-te Urodziny i otwiera nową dekadę.  Z orkiestrą wystąpi charyzmatyczny i szalenie utalentowany Daniel Rowland. Po raz pierwszy w Szczecinie zabrzmi dzieło kompozytora muzyki filmowej Maxa Richtera „Recomposed By Max Richter: Vivaldi The Four Seasons” – nowa odsłona „Czterech pór roku Vivaldiego”.

„Koncerty z wieloma instrumentami”, tak zatytułował swoje 6 częściowe dzieło, powszechnie znane jako „Koncerty brandenburskie” Jan Sebastian Bach. To skromne określenie nie oddaje jednak innowacyjności ukrytej w śmiałych kombinacjach zastosowanych przez tego wielkiego twórcę, znacznie wyprzedzających swój czas. III Koncert G-dur intrygujący jednorodnym brzmieniem instrumentów smyczkowych zabrzmi podczas urodzinowego święta.

Kanoniczne struktury muzyki barokowej, tak zmyślnie wyeksponowane przez Bacha w zrekomponowanej wersji zabrzmią w nowej wersji „Czterech pór roku” Vivaldiego. Richter zdecydował się wskrzesić prawdopodobnie najbardziej wyeksploatowane przez przemysł reklamowy koncerty skrzypcowe. Co najważniejsze w nowej wersji nic nie tracą zawierając jakby więcej. Od pierwszych taktów wysłyszeć można zacięcie do tworzenia muzyki filmowej kompozytora, dzięki czemu utwór staje się jeszcze bardziej liryczny. Migotliwe tony, jednego z najbardziej rozpoznawalnych utworów klasycznych wszech czasów w nowej wersji błyskawicznie, od pierwszych dźwięków łapią za serce, gardło i głowę.

Vivaldi 1.1 – nowa wersja

Artyści:
Daniel Rowland – koncertmistrz/ skrzypce
Emanuel Salvador – skrzypce
Baltic Neopolis Orchestra

Program:
Max Richter – Recomposed By Max Richter: Vivaldi The Four Seasons
Jan Sebastian Bach – III Koncert Brandenburski G-Dur
Jan Sebastian Bach – Podwójny koncert skrzypcowy d-mol

Daniel Rowland
Holendersko-angielski skrzypek. Występował w wielu najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, w szczególności w Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Royal Albert Hall w Londynie, Glinka Hall w Petersburgu i Gulbenkian w Lizbonie, a także współpracował z uznanymi dyrygentami takimi jak Andrei Boreiko, Djanzug Khakidze, Viktor Liberman, Lawrence Foster, Heinz Holliger, Francois Xavier Roth, Bernhard Gueller i Jaap van Zweden. Oprócz podstawowego repertuaru klasycznego i romantycznego, Daniel jest entuzjastycznym orędownikiem dzieł XX wieku i muzyki współczesnej, występuje jako solista z zespołami takimi jak Nieuw Ensemble, Musikfabrik i Contrechamps. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stift, który w sierpniu 2019 będzie miał swoją piętnastą edycję.
Daniel jest członkiem -założycielem współczesnego kwintetu tango „ChamberJam”, grry wydał teraz swój drugi album dla Berliner Meister Schallplatten.
Od maja 2007 r. Daniel jest pierwszym skrzypkiem znanego Brodsky Quartet.
Daniel Rowland jest profesorem skrzypiec w Royal College of Music w Londynie, Międzynarodowym Artystą Wizytującym w RIAM w Dublinie i prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Gra na skrzypcach „Ex-Rode” Guarneri del Gesù (Cremona ok. 1736), wypożyczonym z Holenderskiej Fundacji Instrumentów Muzycznych.

Źródło: Organizator