Wielcy Koncertmistrzowie – Bohemian Rhapsody

19:00

Kiedy

22.09 - 22.09.2018
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: 25-40 zł
Kup bilet

Gdzie

Pomorski Uniwersytet Medyczny
ul. Rybacka 1
Szczecin

Wielcy Koncertmistrzowie - Bohemian Rhapsody

To będzie spotkanie słowiańskiego modernizmu i postmodernizmu. Albo – klasyki i nowoczesności. A jeszcze do tego romantyzm i jazz…

Suita Janáčka powstała jeszcze przed narodzinami Karola Szymanowskiego i – mimo że Czech doścignął potem w swoim muzycznym języku pokolenie autora Harnasiów – reprezentuje styl końca XIX wieku. To cykl pięknych obrazów kameralnych, które początkowo miały nawiązywać do baroku, a zawierają odwołania i do Beethovena, i do folkloru, tworząc szlachetną całość.

Twórczość Josefa Suka, mniej drapieżna w swoim modernizmie niż dzieła Janáčka, pełna jest wyrazistego liryzmu, przepojona melodyjnością i skrząca się dźwiękowymi barwami. Ognistych emocji nie zabraknie za to przy słuchaniu „Cygańskich melodii” Pabla Sarasatego – hiszpański kompozytor wiedział o naturze skrzypiec dosłownie wszystko. W swojej kompozycji Sarasate starał się uchwycić naturę improwizacji, dodając szczyptę folkloru, mnóstwo dynamiki i całkiem sporo zmysłowych klimatów. W dodatku dzieło powstało w Budapeszcie i nie brak mu też typowo węgierskiej melancholii oraz rytmów czardasza. Z kolei Radosław Wośko zauważa zbieżności pomiędzy muzyczną klasyką i jazzem, próbując różnymi sposobami łączyć ze sobą style i kierunki, dopełniając je wzajemnie.

Czeski skrzypek Jan Mráček studiował u prof. Jiříego Fišera, ukończył z wyróżnieniem w Konserwatorium w Pradze w 2013 roku. Godne uwagi osiągnięcia w jego karierze to tytuł najmłodszego laureata konkursu Praska Wiosna w 2010 roku, w 2011 roku najmłodszego solisty w historii Czeskiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej. Ostatnio zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Stefanie Hohl w Wiedniu oraz na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Fritza Kreislera, z koncertem z Orkiestrą Filharmonii Wiedeńskiej. Występował jako solista z licznymi orkiestrami, takimi jak Orkiestra Symfoniczna Kuopio pod batutą Saschy Goetzela i Lappeenranta City Orchestra (Finlandia), Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Rumuńska Orkiestra Radiowa, Praska Orkiestra Symfoniczna (FOK), Janáček Philharmonic Orchestra, Hradec Králové Philharmonic Orchestra, Bohuslav Martinů Orkiestra Filharmoniczna w Zlinie, Filharmonia w Pilznie, Filharmonia Morawska w Ołomuńcu, Filharmonia Północno-Czeska, Filharmonia Kameralna w Pardubicach, Czeska Orkiestra Kameralna (ČKO), Virtuosi Pragenses, Kolegium Praska Nowa Kolegium i Radio Symfoniczne Gracze. Regularnie uczestniczy w trasach z Václavem Hudečkiem, a od 2012 roku pracuje jako jego asystent w Akademii Hudeček.

Bohemian Rhapsody

Jan Mráček – koncertmistrz
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Czeskiej

Program:
Leoš Janáček Suita na orkiestrę smyczkową
Franz Schubert Rondo A-dur
Radosław Wośko Podobieństwo jest niesamowite (prawykonanie)
Projekt zrealizowany w ramach Stypendiów Twórczych Miasta Szczecin 2018
Josef Suk Serenada op. 6
Pablo Sarasate Melodie cygańskie op. 20

Źródło: Organizator

Kup bilet