Wieczór literacki – spotkanie z Dorotą Masłowską

18:00

Kiedy

28.11 - 28.11.2017
godz.: 18:00

Gdzie

Teatr Polski w Szczecinie
ul. Swarożyca 5
Szczecin

„Nie daje praca pisarza nie tylko ubezpieczenia, rent i emerytur ani zniżek na stołówce, ale i ulg bardziej metaforycznych: choćby tej od namolności własnego istnienia, ucieczki przed wstrętnym, bezustannym sobą. Skazuje na ciągłe, żmudne, drobiazgowe bycie. Marzy sobie nieraz pisarz o różnych zbawiennych zajęciach: paczkach, pieczątkach, fakturach, excelach, briefach. Warzywach, w których mógłby przebierać cały dzień, widząc, jak rosną i maleją ich pryzmy, pustoszeją i zapełniają się skrzynki (tak to sobie wyobrażam), macać ich faktury i struktury, doświadczać krzepiącej materialności swych wysiłków i ich rezultatów. Tymczasem całymi dniami drepce po urojonym, wsobnym, męczybulskim ogródku, w którym wszystko więdnie i marnieje. Poniedziałek on, wtorek on. Środa Popielcowa, Czwartek Saturnowych Obniżek, Black Friday on. On niepracująca sobota. On pracująca niedziela. Wreszcie nie może wytrzymać, wychodzi i łazi, łazi, flanerystycznie łazi bez sensu, błąka się w kółko po mieście, próbując zgubić się, przepaść, wytrzeć siebie w innych ludzi.” – „Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu” (2017)

Dorota Masłowska – pisarka, autorka sztuk teatralnych, felietonistka, piosenkarka, producentka muzyczna. Autorka najgłośniejszego debiutu w literaturze polskiej po roku 1989 – Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną (2002), za który dostała Paszport Polityki. Książkę przełożono na wiele języków, została sfilmowana przez Xawerego Żuławskiego (2009, rola główna: Borys Szyc), kilkakrotnie była wystawiana na deskach polskich teatrów. Kolejna książka, Paw Królowej (2006) przyniosła autorce nagrodę NIKE. W roku 2012 ukazała się trzecia powieść, Kochanie, zabiłam nasze koty.

W roku 2006 Masłowska napisała dramat Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, a w 2008 Między nami dobrze jest, który jedna z krytyczek nazwała „makabryczną komedią o Polakach, którzy nie wiedzą, kim są, a może ich w ogóle nie ma”. Sztukę wystawił Grzegorz Jarzyna, a następnie przeniósł na ekran własny spektakl teatralny.

W 2014 roku Dorota Masłowska wydała swój pierwszy album muzyczny, zatytułowany Społeczeństwo jest niemiłe. Łączy on elementy rapu, punka i muzyki tanecznej.

W roku 2017 ukazał się zbiór felietonów Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu.

Źródło: Teatr Polski w Szczecinie