Widowisko historyczne „Powrót do Arnhem”

12:00

Kiedy

23.09 - 23.09.2017
godz.: 12:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Gryfińskie Nabrzeże
ul. Nadodrzańska
Gryfino

Widowisko historyczne "Powrót do Arnhem"
Widowisko historyczne „Powrót do Arnhem” zostanie poprzedzone zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi w szkołach na terenie gminy. W piątek 22 września rozpoczną się spotkania z młodzieżą, których tematem będą losy żołnierzy generała Stanisława Sosabowskiego wraz z przebiegiem Operacji Market-Garden. Prelekcje wzbogacone będą prezentacją uzbrojenia oraz wyposażenia bojowego, używanego przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.
W sobotę od południa trwać będzie prezentacja wyposażenia wojskowego w ramach otwartego muzeum techniki wojskowej oraz pokaz militariów na Placu Księcia Barnima I. W pokazie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz jednostki wojskowe. Na Pl. Barnima będzie można obejrzeć czołgi, samochody transportowe oraz oddziały rekonstrukcyjne. Zaprezentowane zostaną między innymi: niemiecki czołg średni Pz.Kpfw. V Pantera, niemiecki samochód pancerny Sd.Kfz. 222, brytyjski samochód pancerny Daimler Dingo Mk. III., amerykański samochód terenowy Willys-Jeep, niemiecki motocykl terenowy BMW R75, niemiecki motocykl terenowy BMW R71, niemiecki samochód terenowy VW Typ 82 Kűbelwagen.
Otwarte muzeum techniki wojskowej dostępne będzie dla zwiedzających również w miejscu widowiska batalistycznego po zakończeniu inscenizacji (ok. godz. 18.00).
Od godziny 15.00 na gryfińskim nabrzeżu odbywać się będą występy amatorskich zespołów muzycznych oraz występ zespołu „patriotyczni.gryfino”.
O godzinie 17.00 rozpocznie się główna atrakcja wydarzenia czyli widowisko historyczne „Powrót do Arnhem” przygotowane przez Gminę Gryfino, Studio Historyczne „Huzar” z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae – Dziedzictwo Pomorza.
Główne widowisko historyczne będzie miało miejsce na nabrzeżu w Gryfinie z udziałem ponad 200 rekonstruktorów w mundurach amerykańskich, polskich, brytyjskich i niemieckich z okresu II wojny światowej. Jednym z głównych wątków wydarzenia stanie się wyeksponowanie losów żołnierza polskiego w szerokim kontekście działań koalicji antyhitlerowskiej. Szczególny nacisk w tym przypadku położony zostanie na dzieje 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz jej uczestnictwa w realizowanej we wrześniu 1944 r. Operacji Market-Garden. Całość rekonstrukcji historycznej „Powrót do Arnhem” opatrzona będzie profesjonalnym komentarzem merytorycznym, zrealizowanym przez historyków wojskowości.
Wszystkie wydarzenia zaplanowane w ramach wydarzenia będą miały formułę bezpłatną dla widzów. Na terenie imprezy rozstawione będą telebimy relacjonujące obraz z kamer oraz system nagłośnieniowy dla polepszenia komfortu odbioru spektaklu przez widzów.
Po rekonstrukcji zapraszamy na koncert energetycznego gryfińskiego zespołu Rusty Chain. Rusty Chain to gryfiński zespół prezentujący muzykę wynikającą z czystej miłości do zabawy i rock’n’rolla. Zespół gra w składzie: Marcin Wawrzyńczyk – wokal, Marta Potepa – bas, Michał Zalewski – gitara, Filip Grzesik – perkusja. Rusty Chain to czwórka pozytywnie zakręconych ludzi co ewidentnie widać w tekstach ich utworów. Jednym słowem melodyjne, mocne brzmienie, z mega dawką zaraźliwej, pozytywnej energii.
Źródło: Organizator