Wernisaż wystawy: „Sztuka ulicy – plakat polski lat 20. i 30.”

17:00

Kiedy

19.03 - 19.03.2020
godz.: 17:00

Kategorie


Wernisaż wystawy: "Sztuka ulicy - plakat polski lat 20. i 30."

Sztuka ulicy.
Plakat polski lat 20. i 30. XX wieku z kolekcji Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Narodoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie

Wernisaż 19 marca, godz. 17:00 – BEZPŁATNY WSTĘP
Galeria Gotycka Zamku ( wejście J)

Początek XX wieku i okres międzywojenny we Lwowie to czas dynamicznego rozwoju tego miasta. To tutaj działały wielkie firmy handlowo-finansowe, rozwijał się przemysł i szkolnictwo, panował ożywiony ruch w budownictwie, kwitło życie kulturalne. Plakat pozostaje ważnym dokumentem tamtych czasów. Wydarzenia historyczne, targi gospodarcze, zapowiedzi imprez kulturalnych i sportowych, wreszcie reklamy produktów codziennego użytku i luksusowych – te wszystkie treści przedstawiane na plakatach to dziś ważne świadectwo dziejów miasta i rozwijającego się po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku społeczeństwa polskiego.
Na ekspozycję w Zamku wybrano plakaty z lat 20. i 30. XX wieku, ukazujące główne nurty rozwoju tej dziedziny sztuki – od plakatów zachowawczych, niejasnych w przekazie, charakteryzujących się malarskim rozmachem, po prace nowoczesne operujące graficznymi symbolami, znakami umownymi, stosujące po raz pierwszy chwyt reklamowy odwołujący się do systemu skojarzeń. Wśród dzieł wyselekcjonowanych na wystawę znajdą się prace m.in. Tadeusza Gronowskiego, najwybitniejszego polskiego plakacisty lat międzywojennych, zdobywcy Grand Prix na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego w Paryżu w 1925 (za plakat IV Targi Wschodnie), Stefana Norblina specjalizującego się w plakacie turystycznym i Edmunda Bartłomiejczyka zafascynowanego sztuką książki i wysublimowanego liternictwa. Na ekspozycji pokazane zostaną plakaty reklamujące m.in. słynne, światowe i polskie firmy działające do dnia dzisiejszego takie jak: General Motors, PLL LOT, Bank PKO oraz marki spożywcze Goplana i Społem.
Kolekcja plakatów polskich znajdująca się w zasobach Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie należy do największych i najcenniejszych poza granicami naszego kraju. Z tego bogatego zbioru na wystawę w Szczecinie trafi około 80. obiektów.
Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie.

Po bezpłatnym wernisażu wystawa będzie czynna od 20 marca (piątek) do 31 maja (niedziela). Bilety: 6 zł, 4 zł ulgowy.

Źródło: Organizator