Wernisaż wystawy: Sebastian Dziekoński – „Stocznia”

18:00

Kiedy

05.04 - 05.04.2017
godz.: 18:00

Kategorie


Wernisaż wystawy: Sebastian Dziekoński – „Stocznia”

Sebastian Dziekoński ur. 1972, architekt, fotograf. Absolwent PWSFTViT w Łodzi, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.  Pracuje i tworzy w swoim rodzinnym mieście – Świnoujściu. Zajmuje się fotografią dokumenalną, konceptualną i wideoartem. Jest Laureatem miedzy innymi nagrody National Geographic i Fundacji „Fotografia Dla Przyszłości”. Uczestnik wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz Festiwali Fotograficznych zarówno w kraju jak i za granica. Swoje prace prezentował na łamach „Fotografii”, „National Geographic”, „Tytułu roboczego”, „Szafy”.

Wystawa „STOCZNIA” powstała na podstawie zdjęć wykonanych na przełomie Sierpnia i Października 2014 roku w Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu i Szczecinie.

Kiedy Pan Rysiu schodził w Zęzy myślałem, że będzie tam tylko coś sprawdzał. On tam spawał w przestrzeni nie większej niż wnętrze szafy, jaką mam w domu. Maszyna cały czas tłoczyła mu świeże powietrze, żeby nie umarł z braku tlenu lub przegrzania. Gorąc bił każdą dziurą w podłodze zbiornika, a Pan Rysiu wyszedł po pół godzinie i zapalił papierosa.

Stocznia była zawsze mocno i symbolicznie związana z moim miastem. Dzisiaj prawie już jej nie ma, a większość mieszkańców Świnoujścia nie ma pojęcia jak ciężka i niebezpieczna jest w niej praca.

Kiedyś miałem przekonanie, że fotografia jest moją pamięcią, ale czasem mam wrażenie, że potrafi mnie przenieść w przyszłość i spojrzeć na teraźniejszość z tamtej perspektywy.(Sebastian Dziekoński)

Źródło: ZPAF