Wernisaż wystawy Reformacja w Europie Środkowej i Wschodniej

17:00

Kiedy

22.06 - 22.06.2017
godz.: 17:00

Gdzie

Książnica Pomorska - sala Kolumnowa
ul. Podgórna 15/16
Szczecin

Wernisaż wystawy Reformacja w Europie Środkowej i Wschodniej

Wernisaż wystawy polsko-niemieckiej Reformacja w Europie Środkowej i Wschodniej: Pomorze i Wschodnia Brandenburgia.

W roku 2017 przypada 500. rocznica wystąpienia Marcina Lutra i początków reformacji, która należy do najbardziej znaczących wydarzeń historycznych kształtujących do dziś tożsamość historyczną i kulturową Europy.

Zapoczątkowana 31 października 1517 roku reformacja była długotrwałym procesem przebudowy stosunków religijnych, który objął swoim zasięgiem także ówczesne Księstwo Pomorskie z książęcą stolicą w Szczecinie.

Na Pomorzu pierwsi reformatorzy związani byli z osobą i działalnością Johanna Bugenhagena (1485-1558), rektora szkoły w Trzebiatowie i lektora klasztoru premonstratensów w Białobokach, faktycznego spiritus movens ruchu reformacyjnego w Księstwie Pomorskim, który w roku 1521 opuścił Pomorze i został bliskim współpracownikiem samego Marcina Lutra.

Nowe idee religijne zaczęły rozprzestrzeniać się na terenie Pomorza, zdobywając największą popularność w miastach. Do roku 1530 większość dużych miast pomorskich posiadała własnych kaznodziejów luterańskich, a ich mieszkańcy opowiadali się za reformacją.

W dniu św. Łucji 1534 roku w Trzebiatowie zgodnie z wolą książąt pomorskich zalegalizowano faktycznie istniejącą od lat dwudziestych sytuację w Kościele pomorskim. Przystąpiono wówczas do całkowitej zmiany stosunków kościelnych, dla których podstawą miała być ordynacja kościelna z 1535 roku autorstwa Johanna Bugenhagena. Był to początek długiego procesu zmiany tożsamości religijnej mieszkańców Pomorza.

Polsko-niemiecka wystawa przygotowana przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie (Deutsches Kulturforum östliches Europa), uzupełniona o unikatowe zbiory Książnicy Pomorskiej w Szczecinie ukazuje dzieje reformacji na obszarze Pomorza Zachodniego i Wschodniej Brandenburgii. Prezentowana będzie w Książnicy Pomorskiej od 22 czerwca do 12 sierpnia 2017 r.

Do współpracy zaproszono także Parafię Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Szczecinie, z inicjatywy której podczas wernisażu 22 czerwca odbędzie się  prelekcja Piotra Kupskiego.

Źródło: Książnica Pomorska