Wernisaż wystawy „Pale Blue Dot”

19:00

Kiedy

31.07 - 31.07.2018
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Zona Sztuki Aktualnej
pl. Orła Białego 2
Szczecin

Galeria Zona Sztuki Aktualnej serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy: „Pale Blue Dot” Adriana Kolerskiego.

Kuratorką wystawy jest Anna Sienkiewicz.

„Pale Blue Dot” to fotografia Ziemi wykonana przez sondę kosmiczną Voyager I z odległości ponad 6 mld km. Planeta widziana z tej perspektywy jest jedynie kropką bladego światła, co podkreśla jej niewielkie, w skali kosmicznej, rozmiary. Ta drobna kropka unosi jednak ciężar różnorodności natury, kultury i historii. Sondy Voyager I i II zostały wyposażone w nośniki danych, na których umieszczono obrazy i dźwięki mające stanowić reprezentacje życia na Ziemi.

„Pale Blue Dot” akcentuje ważność kontaktu z materią oraz wskazuje na pojęcie i proces entropii jako istotnego w postrzeganiu i kształtowaniu rzeczywistości. Entropia jest miarą nieokreśloności. Przestrzeń galerii ZONA staje się kapsułą, a umieszczone w niej obiekty i obrazy są jak wspominane artefakty ludzkości – pozbawione zostają klarowności znaczeń. Zatrzaśnięte poprzez istnienie w danej chwili, w przestrzeni wystawy, generują w widzach potrzebę dookreślenia ich statusu.

Adrian Kolerski – urodzony w 1986 r., zajmuje się malarstwem i obiektem. W 2012 roku obronił tytuł magistra sztuki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2015-2017 pracował na stanowisku asystenta w Katedrze Multimediów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od 2017 pracuje jako asystent w Katedrze Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Dwukrotnie zdobywał Stypendium Artystyczne Miasta Szczecin. W 2018r. uzyskał Stypendium Twórcze przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Organizator