Wernisaż wystawy „Mistrzowskie jak rzadko które …”

17:00

Kiedy

11.10 - 11.10.2017
godz.: 17:00

Gdzie

Książnica Pomorska
Podgórna 15/16
Szczecin

Kategorie


Dwujęzyczna wystawa Mistrzowskie jak rzadko które …”. Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce/ „Meisterhaft wie selten einer…” Gärten Peter Joseph Lennés zwischen Pommern und Schlesien zrealizowana  została przez Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Fundację Pruskich Pałaców i Ogrodów w Berlinie i Brandenburgii przy współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej.

Peter Joseph Lenné (1789–1866) był jednym z najwybitniejszych architektów krajobrazu XIX wieku. Wpłynął nie tylko w decydującym stopniu na ukształtowanie krajobrazów parkowych Berlina i Poczdamu, lecz działał również stylotwórczo jako artysta-ogrodnik we wszystkich prowincjach historycznych Prus pozostawiając liczne założenia parkowe do dziś decydujące o charakterze miejscowego krajobrazu.

Podczas gdy ogrody Lenné na terenie Niemieckiej Republiki Federalnej są dobrze znane i szczegółowo udokumentowane, jego dzieła położone na terenach znajdujących się dziś poza granicami Niemiec popadły w zapomnienie. Wystawa „Mistrzowskie jak rzadko które…”. Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce zaprasza do odkrycia zaprojektowanych przez niego ogrodów krajobrazowych położonych na wschód od Odry.

Źródło: Książnica Pomorska