Wernisaż wystawy malarstwa Anny Waligórskiej

18:00

Kiedy

05.10 - 05.10.2017
godz.: 18:00

Gdzie

Książnica Pomorska
Podgórna 15/16
Szczecin

Kategorie


Wernisaż wystawy malarstwa Anny Waligórskiej

Wystawa będzie prezentowana do końca października w Sali pod Piramidą.

Obrazy prezentowane na wystawie tworzą dwa cykle.
„Małe prozy”, czyli prace na papierze, zostały zrealizowane z myślą o książce, wydanej w 2016 roku, której autorami są malarka Anna Waligórska oraz pisarz Miłosz Waligórski. Jej jedną płaszczyznę stanowi literacki dziennik: trzydzieści jeden krótkich tekstów prozatorskich – drugą natomiast: pamiętnik malarski, siedemnaście prac wykonanych w technice gwaszu oraz akwareli na papierze, będących autorską wypowiedzią na temat podróży po bliższych i dalszych okolicach Europy Środkowej.

Drugi cykl prac to obrazy pod tytułem „Resztki”. Namalowane w tradycyjnej technice olejnej płótna, formą i kolorystyką przedstawień przywodzą na myśl bogate w szczegóły kompozycje nature morte, jednak dopiero dłuższa ich kontemplacja ujawnia przed widzem podwójną prawdę sportretowanych przedmiotów. Przedstawione obiekty z jednej strony są świadectwem nieodwracalności przemian, jakimi podlega materia wskutek działania czasu, z drugiej zaś stanowią niezbity dowód życia. Sportretowane odpadki znajdują się więc w stanie „pomiędzy”, są nie tylko niemymi świadkami naszej codzienności, lecz także jej utrwalaczami.

Wszystkie prace łączy wspólna idea, ujęta w klamrowe hasło „mapa”. Wędrówka przez wyimaginowane przestrzenie, odległe i jednocześnie bliższe niż nam się wydaje, jest alegorią, ale i realnym doświadczeniem malarstwa, poszukiwaniem odpowiedzi i przypadkowym natykaniem się na nowe pytania. Mapa to świadectwo, ślad naszej obecności, a czasem po prostu obecność sama w sobie.

Anna Waligórska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2005 roku uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego oraz aneks z malarstwa ściennego i witrażu pod kierunkiem profesora Andrzeja Dyakowskiego. W roku 2013 uzyskała tytuł doktora sztuki. W roku 2003 była asystentką u profesora Andrzeja Markowicza w pracowni scenografii i projektowania plastycznego. Od roku 2007 pracuje na stanowisku asystenta w pracowni malarstwa ściennego i witrażu na ASP w Gdańsku. Oprócz malarstwa zajmuje się malarstwem ściennym, witrażem oraz projektowaniem.

Źródło: Książnica Pomorska