Wernisaż wystawy Krystyny Łyczywek „Dawno temu na Kaszubach”

18:00

Kiedy

17.01 - 17.01.2017
godz.: 18:00

Kategorie


Wernisaż wystawy Krystyny Łyczywek „Dawno temu na Kaszubach”

Krystyna Łyczywek (urodzona w roku 1920 w Poznaniu) romanistka, tłumacz literatury francuskiej, artysta fotografik, dziennikarz. W czasie II Wojny Światowej harcerka, członek AK, Powstaniec Warszawski. Od 1945 roku mieszka w Szczecinie. Współzałożycielka Okręgu Szczecińskiego ZPAF oraz wieloletni jego prezes (1977-2002).

Przeszło 1700 zdjęć jej autorstwa opublikowano w albumach, książkach i czasopismach. Napisała też ponad 1400 artykułów do prasy polskiej  zagranicznej oraz kilka książek, wydała szereg albumów. Prace Krystyny Łyczywek znajdują się m.in. w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu, w Bievres, w Muzeum Ludwiga w Kolonii, w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w prywatnych kolekcjach. W latach 1948-2016 prezentowała swoje prace na ok. 150 wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą oraz na ok. 180 ekspozycjach indywidualnych, zdobywając szereg nagród i wyróżnień.

Uhonorowana została wieloma odznaczeniami harcerskimi i wojskowymi za działalność konspiracyjną w czasie II Wojny Światowej. Za działalność w dziedzinie kultury w 2010 roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W roku 2013 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Francuskiej Legii Honorowej oraz otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Szczecina.

Wystawa „Dawno temu na Kaszubach” powstała z prac wykonanych w latach 1977-1984. W tych latach autorka bywała na Kaszubach, aby fotografować życie ludzi na wsiach tego terenu. Odbyła tam też jedną z wypraw z swoją przyjaciółką Zofią Rydet („najlepszą przyjaciółką wśród fotografów i najlepszą fotografką wśród przyjaciół”). Był to dla nich obu wspaniały czas, kiedy mogły oderwać się od codzienności i oddać wyłącznie wspólnej pasji – fotografii. 

Jest to nie tylko fotografia dokumentalna, lecz również jest to fotografia pełna uczuć, empatii, zrozumienia, jak ważne jest rejestrowanie spraw ludzkich – losu człowieka w danej chwili i w jego naturalnym otoczeniu. Dziś te zdjęcia sprzed 40 lat dają świadectwo tego, jak wówczas wyglądało życie codzienne na tych terenach.

Obie fotografki w tym czasie nie poddawały się dyktatowi bycia awangardą za wszelką cenę. Może jest to związane z tym, że kobiety w ogóle mają większą empatię dla ludzkich losów? Może nie chcą się przebijać w świecie mężczyzn robiących wszystko dla kariery?

Fotografuję, bo chcę utrwalać otaczającą mnie rzeczywistość i zatrzymać czas, który już nie wróci. Jak twierdził znany filozof francuski Roland Barthes –fotografia jest świadkiem tego, co już nie istnieje, co minęło. Dlatego najczęściej fotografuję ludzi – Krystyna Łyczywek

***

W roku 2017 Okręg Szczeciński Związku Polskich Artystów Fotografików obchodzi 40 lecie działalności. Tradycyjnie, co pięć lat, niezależnie od innych wystaw członkowie Okręgu prezentują swój dorobek fotograficzny. W jubileuszowym roku członkowie ZPAF prezentować będą swoje prace na indywidualnych wystawach, co ok. 4-6 tygodni.

Źródło: Organizator