Wernisaż wystawy „Kobieta i pejzaż”

17:00

Kiedy

12.02 - 12.02.2019
godz.: 17:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Książnica Pomorska
Podgórna 15/16
Szczecin

Wernisaż wystawy "Kobieta i pejzaż"

Program spotkania:
– godz. 17.00 prezentacja albumu „Nyczka – miasto kobiet”, wydanego w ramach serii BOS (Bałtyk, Odra, Szczecin), słowo wstępne dr Wojciech Łopuch
– godz. 17:30 prezentacja filmu „Fenomen Mariana Nyczki” (realizacja Dominik Sienkiewicz, Andrzej Łazowski)
– godz. 18:00 dyskusja „Jaka jest w nas pamięć?”, prowadzenie: Agata Rokicka, rozmawiają: Maria Łopuch, prof. Andrzej Tomczak, Andrzej Łazowski

Grażyna Harmacińska-Nyczka (1926-2017) i Marian Nyczka (1925-1986) byli niezwykłym artystycznym małżeństwem. Razem studiowali w sopockiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (późniejszej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), razem w 1953 roku przyjechali do Szczecina. Z grupą koleżanek i kolegów, absolwentów tej samej uczelni, również tu osiadłych, współtworzyli artystyczną i przyjacielską grupę, zwana Grupą Sopocką, która dominowała w artystycznym życiu miasta po lata 80. XX w.

Grażyna Harmacińska-Nyczka uprawiała malarstwo, głównie pejzażowe. Najpierw tworzyła krajobrazy miejskie, w postaci zwartych szeregów budynków, kompozycje bezludne i pięknie zestrojone kolorystycznie. Później – widoki swoich stron rodzinnych, wielkopolskich łąk, jezior i lasów oraz nadmorskich plaż i wydm Pomorza Zachodniego. Powstałe najczęściej w pełni lata obrazy, oddają fascynację artystki światłem i jego zmiennością, przekształcającymi te najzwyklejsze fragmenty rzeczywistości  w delikatne, barwne klisze wspomnień.

Marian Nyczka parał się malarstwem i grafiką, ze szczególnym upodobaniem do tej drugiej dziedziny, w której uzyskał prawdziwe mistrzostwo. Za główny obiekt swej twórczości obrał kobiety, przedstawiając je w portretach lub w banalnych sytuacjach rozmów, spotkań czy wędrówek po mieście. Tak powstawały wyrafinowane kubizujące kompozycje, w których wyraziła się nie tylko fascynacja artysty kobiecym światem, lecz także plastyczna finezja i subtelność, tak charakterystyczna dla sztuki lat sześć dziesiątych minionego stulecia. Zajmował się też grafika użytkową – typografią, ilustracją książkową, plakatem i ekslibrysem. Jest między innymi autorem ekslibrysów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica, dzisiejszej Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.