Wernisaż wystawy „Gdziekolwiek jesteś…. Edward Stachura”

10:00

Kiedy

24.07 - 24.07.2017
godz.: 10:00

Gdzie

Książnica Pomorska
Podgórna 15/16
Szczecin

Wernisaż wystawy "Gdziekolwiek jesteś.... Edward Stachura"

Od 24 lipca do 22 września 2017 w holu przy Informatorium w Książnicy Pomorskiej będzie prezentowana ekspozycja „Gdziekolwiek jesteś…. Edward Stachura  (18 sierpnia 1937 – 24 lipca 1979)”. Składają się na nią informacje o życiu i twórczości, fotografie, jego książki i książki o nim, listy poety do Haliny Lizińczyk, płyty, kasety i nuty jego piosenek.

Edward Stachura – polski poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz. Gdyby żył, 18 sierpnia 2017 roku skończyłby 80 lat. Nazywany jest twórcą „poezji czynnej”: nie tylko często recytował i śpiewał swoje teksty, ale i tworzył je niejako „w drodze”, aktualizował i uzupełniał. Jego buntownicza natura, fantazyjny styl życia i metafizyczna poezja, wzbudzały zainteresowanie jego życiem i dziełem.  Żył w drodze – jego liczne podróże po Polsce, Europie, wizyty w Ameryce Północnej i Meksyku fascynowały badaczy widzących jego twórczość jako „życio-pisanie”. Na spotkaniach autorskich często śpiewał swoje piosenki przy akompaniamencie gitary – za te piosenki pokochało go pokolenie młodych-zbuntowanych z lat 80. i 90. XX wieku. Do dziś jego utwory są wykonywane, m.in. przez grupę Stare Dobre Małżeństwo, Jacka Różańskiego, Jana Kondraka, Hey, Annę Chodakowską.

„…Zadziwiła mnie delikatność i czułość niemal tych wierszy. I tęsknota, tak zresztą daleka od sentymentalizmu i łatwego wzruszenia […] Przyznam się: byłem bezsilny wobec tej poezji, nie potrafiłem sformułować, co tu jest nowego, choć to nowe było dla mnie oczywiste. Wyczuwałem jej melodię, ale nie potrafiłem określić, co się na to składa. Dziś dla mnie sprawa jest już jaśniejsza. […] Należy Pan do ludzi, którzy czują się dobrze tylko w krainie poezji…” – Tak pisał Tadeusz Kłak na łamach „Kameny” o poezji Steda, głęboko doświadczonej podczas jego wieczoru autorskiego w lutym 1960 r. w klubie „Nora” na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie.

Źródło: Organizator