Wernisaż wystawy Emanacje Artura Trojanowskiego

19:00

Kiedy

06.04 - 06.04.2017
godz.: 19:00

Gdzie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza
Małopolska 48
Szczecin

Kategorie


Malarstwo uznanego i cenionego w Polsce i zagranicą artysty Artura Trojanowskiego zostanie zaprezentowane w Filharmonii w Szczecinie. Wśród wystawianych prac znajdą się najnowsze obrazy z cyklu „Emanacje”, który przyniósł malarzowi uznanie krytyków i miłośników sztuki. Wernisaż odbędzie się 6 kwietnia. Wystawę zorganizowała galeria sztuki Open Gallery Monika Krupowicz we współpracy z warszawską galerią Stolarska/Krupowicz Gallery, Filharmonią w Szczecinie oraz Miastem Szczecin.

Artur Trojanowski należy do grona twórców, którzy kształtują obecnie polskie malarstwo współczesne. Jego prace wystawiane były w prestiżowych instytucjach kulturalnych w Polsce – m.in. w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu czy Galerii Bielskiej BWA – oraz zagranicą, m.in. w Danii, Francji i Niemczech. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień – jest m.in. kilkukrotnym laureatem konkursu „Obraz Roku” miesięcznika Art & Business.

– W wyjątkowej przestrzeni wystawowej filharmonii pokażemy kilkadziesiąt obrazów tego uznanego artysty. Prace z cyklu ‘Emanacje’ prezentują pejzaże, które można określić jako osobistą wizję atmosfery krajobrazu, jakiej nadano formę stanów energetycznych – wyjaśnia Monika Krupowicz, właścicielka Open Gallery i kuratorka wystawy.

Tworzenie obrazów do cyklu Trojanowski zaczyna od obserwacji miejsc, z których każde zawiera inny ładunek energetyczny. Dzięki artystycznej wnikliwości wyczuwa ich wibracje i określa barwy, a następnie przenosi na płótno w formie płaskich powidoków, migoczących plam o zatartych granicach.

– Artur Trojanowski, opierając się na najnowszych odkryciach nauki, próbuje wizualizować podstawowe prawa regulujące ludzkie życie. Nie wymaga od widza znajomości teorii, ale wymusza pogłębioną refleksję nad obrazem – ta może stać się początkiem rozważań nad całym światem. I o to od wieków chodzi w sztuce – pisze o twórczości artysty Jolanta Bobala, historyk i krytyk sztuki.

Uroczyste otwarcie wystawy „Emanacje” odbędzie się 6 kwietnia o godz. 19.00 na IV kondygnacji Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Ekspozycję będzie można oglądać do 7 maja br. Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Szczecin.