Wernisaż wystawy „To czuć! Projektowanie dla zmysłów”

18:00

Kiedy

23.03 - 23.03.2017
godz.: 18:00

Gdzie

Galeria R+
Pl. Orła Białego 2
Szczecin

Kategorie


Wernisaż wystawy "To czuć! Projektowanie dla zmysłów"

 

Ciało to centrum naszego doświadczenia i przewodnik po materialnym świecie. Zmysły “mieszkają” w sobie nawzajem; współpracując ze sobą, dostarczają nam informacji o rzeczywistości. Doświadczanie świata zestraja się w pamięci haptycznej (gr. haptikos ‘odnoszący się do dotyku’): w pojmowaniu rozciągłości, przestrzenności i złożoności przedmiotów. I wchodzenia z nimi w interakcje.
Według nauki, gdy przychodzimy na świat, rzeczywistość odbieramy wielozmysłowo, synestetycznie. W miarę dorastania mózg porządkuje bodźce – tworzą się schematyczne szuflady zarówno w naszym aparacie sensorycznym, jak i językowym. Nasza interakcja ze światem materialnym, ale też z własnym ciałem, spłaszcza się, powszechnieje. A aparat zmysłowy to potężne narzędzie komunikacji, którego siła słabnie w kulturze zdominowanej przez wzrok.

Projektowanie, jako ujarzmianie materii świata, kryje w sobie dwa napięcia: zarówno tworzenie obiektów, jak i ich doświadczanie. Oba nierozerwalnie współistniejące. Jak pielęgnować pierwotną, sensoryczną wrażliwość, by w ten sam sposób – sensoryczny, empatyczny – kształtować materię? Jak tworzyć produkty i usługi czerpiąc dane płynące ze zmysłów?

Projektanci, których prace zostały pokazane na wystawie, zwrócili się do ciała jako centrum doświadczeń, emocji i wiedzy o świecie. Podmiotem doznającym i przedmiotem badań uczynili ciało – które odczuwa, nie kalkuluje. Jest źródłem przyjemności i bólu, czuje zapach, dotyk, kształt, absorbuje kolor. Jest fizjologiczną maszyną, inspiracją, medium wypowiedzi. I staje się centrum obserwacji i potężnym narzędziem badawczym.

Powstały projekty sensualne, odwołujące się do strefy czucia, nie do racjonalnego porządku formy i funkcji. Obiekty, które mają swoje walory formalne, funkcjonalne i użytkowe. Ale poprzez ukłon w stronę ciała otrzymujemy subiektywne, osobiste studia przypadków, które, dzięki zastosowaniu narzędzi projektowej wypowiedzi zyskują uniwersalny, zobiektywizowany wymiar.

Jakie jest ciało? Ciało jest fizyczne, poddane fizjologii i rytmowi natury, psychologiczne – stanowi źródło emocji i wrażliwości, ale i wiedzy o świecie, wreszcie – ciało społeczne – podlegające ocenie, stereotypom, kulturowym normom i zakazom.

Ciało opowiada nam historie, w które warto się wsłuchać.

Obiekty na wystawie służą doświadczaniu. Można (a nawet trzeba!) ich dotykać, wąchać, smakować, słuchać, oglądać. To czuć! – Agata Kiedrowicz

kurator wystawy: Agata Kiedrowicz
kurator galerii: Marta Dziomdziora

Wystawa czynna do 13 kwietnia 2017.

Wydarzenie dodane przez użytkownika