Wernisaż „kopnął mnie prąd co robić”

18:00

Kiedy

15.10 - 15.10.2019
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: wstęp wolny

Gdzie

Zona Sztuki Aktualnej
pl. Orła Białego 2
Szczecin

Kategorie


Bartosz Zaskórski

Wystawa prac z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie

Kuba Bąkowski, Zdzisław Beksiński, Marek Kijewski, Piotr Kurka, Natalia Lach-Lachowicz, Paweł Łubowski, Artur Malewski, Christian Niccoli, Bartłomiej Otocki, Paweł Susid, Piotr Wyrzykowski

Kuratorka: Daria Grabowska

30 października 1938 roku Amerykanie zasiedli przed odbiornikami radiowymi, by posłuchać jednej z popularniejszych wówczas serii słuchowisk – „The Mercury Theatre on the Air”. Według mitu przedstawiona w słuchowisku wizja ataku Marsjan na Ziemię miała wywołać narodową panikę. Na dzień po emisji ukazała się niezliczona liczba artykułów potwierdzająca narodową histerię, zamieszki i samobójstwa. Jak było naprawdę?
„kopnął mnie prąd co robić” to wystawa odpowiadająca na pytanie, które wielokrotnie zadawane jest przez starszych akademików: czy artyści mają inną wrażliwość? Pokaz prac z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie ma za zadanie przedstawić postać artysty/ki jako osoby widzącej i wiedzącej więcej (dla odmiany w kontekście paranaukowym). W tym celu Bartosz Zaskórski stworzył fikcyjną audycję radiową, której narratorem stała się obsesyjno-maniakalnego prezenterka. Mówi ona: „Szczecin to prastare miasto, znacznie starsze niż rasa ludzka. Zbudowane w przedpotopowych grotach, na wulkanicznych skałach przez niepojęte siły i istoty, których nie da się opisać w kategoriach znanych człowiekowi, nad brzegiem Ukrytego Morza, z którego miały wypełznąć na ląd pierwsze zwierzęta… Miliony lat przed tym, kiedy po ziemi kroczyły pradawne bestie zwane dinozaurami, ci nienazwani budowniczowie z niepojętych płaszczyzn egzystencji, kolonizowali naszą nieprzyjazną planetę. W podziemiach założyli kraj: PierwoPolskę”.

Czas trwania wystawy: 16.10-09.11.2019

Źródło: Organizator