Węgierska rapsodia

19:00

Kiedy

24.09 - 24.09.2016
godz.: 19:00

Gdzie

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie
Św. Ducha 4
Szczecin

Kategorie


BNO zainauguruje sezon po węgiersku.

W naturze koniec astronomicznego lata, w kulturze początek nowego sezonu. Baltic Neopolis Orchestra rozpocznie go w sobotę 24 września w Trafostacji Sztuki koncertem z cyklu Wielcy Koncertmistrzowie pt. Węgierska rapsodia. Na skrzypcach solo wystąpi charyzmatyczny Sándor Jávorkai.

Wielcy kompozytorzy bywali wirtuozami i koncertmistrzami, a z kolei wielcy instrumentaliści bywali twórcami muzyki. Dotyczy to zwłaszcza wiolinistyki; najpopularniejsze koncerty skrzypcowe mógł skomponować tylko ktoś tak świetnie grający na tym instrumencie jak właśnie Antonio Vivaldi. Z kolei jeden z najsłynniejszych skrzypków świata, Hiszpan Pablo Sarasate, w poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie repertuaru opracował melodie z opery Carmen w postaci fantazji skrzypcowej.

Nie tylko taka muzyka zabrzmi podczas wrześniowego koncertu Baltic Neopolis Orchestry, również dzieła dwudziestowiecznych kompozytorów węgierskich, w tym po raz pierwszy utwór, którego autorem jest László Dubrovay. Kompozytor będzie obecny podczas wrześniowego wydarzenia. Solistą podczas tego wieczoru będzie inny znany szczecinianom Węgier Sándor Jávorkai; kształcący swe umiejętności w Budapeszcie i Wiedniu, obecnie występujący w Europie i Azji, koncertmistrz kilku znanych orkiestr.

Źródło: Organizator