Wędrowny Festiwal Kultury Ukraińskiej

17:00

Kiedy

01.06 - 01.06.2018
godz.: 17:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu
ul. Solna 1
Kołobrzeg

Wędrowny Festiwal Kultury Ukraińskiej

Podczas Wędrownego Festiwalu Kultury Ukraińskiej na plenerowej scenie RCK wystąpią trzy zespoły: Słoneczko, Kozackie zabawy oraz Haydamaky.

Dodatkowo od godz.16:00 odbędzie się kiermasz rękodzieła ukraińskiego oraz warsztaty: tkackie, wikliniarskie i inne atrakcje.

Słoneczko

Zespół „Soneczko” powstał w 1973 roku. Obecnie działa przy utworzonej w 1993 roku Miejskiej Szkole Sztuki Choreograficznej w Żytomierzu. Kierują zespołem od samego początku Państwo Mychajło i Tetiana Huzun. W repertuarze zespołu tańce ludowe – głównie ukraińskie, ale także mołdawskie, polskie, greckie oraz innych krajów. Szkoła to około 500 wychowanków stale uczestniczących w zajęciach, w różnych grupach wiekowych. Oprócz tańca ludowego mają także zajęcia baletu, akrobatyki, jeździectwa, judo, florystyki, tańca współczesnego – oraz teorii tańca, śpiewu, folkloru.

W grupie koncertowej bierze udział 40 artystów w trzech kategoriach wiekowych: młodszej, średniej i mistrzowskiej. W 2013 roku jako jedyny zespół młodzieżowy w Ukrainie otrzymał kategorię zespołu mistrzowskiego (akademicznego). Występował niemalże we wszystkich krajach europejskich.

Kozackie zabawy

„Kozackie Zabawy” to szczególny zespół. Podczas ich koncertów, widz jest nie tylko odbiorcą, ale także bezpośrednim uczestnikiem wydarzenia, które odbywa się na scenie. A na tej scenie zamierzchła przeszłość nierozerwalnie splata się ze współczesnością. Wieczne wartości podlegają interpretacji i są przekazywane z perspektywy człowieka żyjącego w trzecim tysiącleciu”.

Repertuar zespołu stanowią najlepsze ukraińskie pieśni ludowe – przewodnim motywem są pieśni o kozakach i kozaczyźnie. Ale też współczesne kompozycje, utwory klasyczne, arie i ukraińskie romanse. A wszystko to podane z humorem, czasami wręcz autoironią, żartem.

Na jednym ze światowych festiwali w Bradford w Wielkiej Brytanii, zespół „Kozackie Zabawy” przez kilka dni współpracował z grupą „Black Sabbath” i został uznany za jeden z lepszych zespołów festiwalu.

„Kozackie Zabawy” często koncertują – zarówno w Ukrainie, jak i poza jej granicami. Oklaskiwali ich widzowie w Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemczech, Węgrzech, Korei Południowej, Chinach, Ekwadorze, Wenezueli, Kolumbii, Ekwadorze, Peru – i wielu innych krajach świata.

Haydamaky

(ukr. trb. Гайдамаки, ang. Haydamaky) – ukraiński zespół folk rockowy grający mieszankę ska, reggae, rocka, dubu i tradycyjnej muzyki ukraińskiej. Sami nazywają siebie „Ukrainian Dub Machine”, a muzykę, którą grają, „Hucuł-Punk”, „Karpatian-Ska” i „Kozak Rock”.

Zespół powstał w 1991 roku pod nazwą Aktus i bardzo szybko zdobył popularność na undergroudnowej scenie Kijowa. W 1993 roku do zespołu dołączył wokalista Ołeksandr Jarmoła oraz w 1997 roku akordeonista Iwan Łenio, obaj wywodzący się ze sceny folkowej.

W 2006 zespół podpisał kontrakt z Eastblok Music i koncertował w Berlinie. Uzyskał również 7. miejsce na World Chart Music Europe w Radiu BBC.

4 czerwca 2009 nakładem Agory ukazała się płyta-książka wspólnego projektu „Voo Voo i Haydamaky”. Album składał się z dziesięciu premierowych utworów autorstwa muzyków. Pierwszym singlem promującym był utwór „Wyszła młoda”. W lutym 2010 roku wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku folk/muzyka świata oraz nagrodę „Wirtualne Gęśle”. Płyta otrzymała status „Złotej”.

W 2017 roku nagrali płytę wraz z Andrzejem Stasiukiem.

Źródło: Organizator