Wałęsa, moja miłość

19:00

Kiedy

11.10 - 11.10.2019
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: 10 zł

Gdzie

Klub 13 Muz
Plac Żołnierza Polskiego 2
Szczecin

Kategorie


Wałęsa, moja miłość

„Wałęsa moja miłość” to spektakl komediowy zrealizowany przez grupę seniorów – aktorów amatorów tworzących Teatr Janusza pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego. Teatr jest częścią Salonu Artystycznego Seniorów SAS działającego od trzech lat w Domu Kultury „13 Muz”.

Bezpośrednią inspiracją do stworzenia przedstawienia był fakt bardzo prozaiczny, otóż jeden z aktorów (Ryszard Lasota) jest bardzo podobny do Lecha Wałęsy. Później pojawił się pomysł fabuły związany

z kobietami, gdyż cały zespół składa się (poza Ryszardem) z samych aktorek.
Przedstawienie oparte jest na oryginalnym pomyśle i autorskim scenariuszu reżysera – Janusza Janiszewskiego a zrealizowane wspólnie z aktorami metodą improwizacji.

„Wałęsa, moja miłość” to fikcyjna opowieść i swoisty dowcip sceniczny oparty na wybranych faktach z życia byłego prezydenta, ale nawiązuje także do współczesnych wydarzeń. Spektakl z dużym dystansem i dowcipem ukazuje byłego przywódcę Solidarności oraz inne postaci z przeszłości na tle współczesnej „wojny polsko-polskiej”. Jednak to nie polityka jest w tym spektaklu najważniejsza, lecz … miłość reprezentowana symbolicznie przez dziwne kobiety-zjawy, które „nawiedzają” naszego bohatera.
Pod warstwą humoru i ironii dostrzec można także wątki przemijania, miłości, wybaczenia i kobiecości – jako siły łagodzącej nasze konflikty. Czy w ten sposób uda się nam zbliżyć do siebie i rozluźnić nieco zaciśnięte pięści? Czy teatr może być formą zbiorowej autoterapii? Osądzicie Państwo sami.
Zapraszamy!

Scenariusz i reżyseria: Janusz Janiszewski
Scenariusz na podstawie dostępnych w internecie materiałów prasowych, wywiadów, fragmentów książek np. „Marzenia i tajemnice” Danuty Wałęsowej oraz „Moja żona tramwajarka. Opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej” Krzysztofa Strycharskiego oraz ogólnie dostępnych informacji o życiu i obecnej działalności Lecha Wałęsy.

OBSADA:
Wałęsa – Ryszard Lasota
Danuta, żona Wałęsy – Danuta Szydło
Grażynka i Krysia – Grażyna Wolska i Krystyna Wawrzyn
Ula – Urszula Olechnowicz
Henia Krzywousta – Jolanta Werner
Julia – Julia Pardon
Cyganka Tereza – Teresa Nowak-Misarko
TW Ola – Aleksandra Szachniewicz
Jola Ordonka – Jolanta Janus
Stasia Ukrainka – Elżbieta Kolczewska

Janusz Janiszewski
Reżyser Teatru Janusza, opiekun Artystyczny SAS

Źródło: Organizator